1
00:00:02,380 --> 00:00:06,760
Kezdődik a Happy Day, a Hit Rádió napi hit életi válogatása.

2
00:00:08,240 --> 00:00:09,620
Hallhatóvá tesszük a hallhatatlant.

3
00:00:11,220 --> 00:00:11,940
Happy Day!

4
00:00:17,440 --> 00:00:18,800
Itt vallás, meg vallás.

5
00:00:19,920 --> 00:00:22,900
Mondjuk ki közösen Isten igényt, most a Hit Rádióba.

6
00:00:24,100 --> 00:00:37,020
De hívjuk segítségül az Úrnak a nevét, mondjátok velem együtt, hogy hiszem, hogy aki az Úrnak a nevét segítségül hívja, az megszabadul.

7
00:00:37,860 --> 00:00:46,760
Mert megvan írva, hogy bármit kérünk, az Atyától az Úr Jézus nevében meghallgatja azt.

8
00:00:46,760 --> 00:01:26,690
Mert Jézus Készos az én főpapom, aki a tulajdon vérével, miután magát föláldozta és föltámadott, felment a mennyekbe, az igazi szentélybe, és bemutatta örökkévaló szelem által az ő hibátlan, feltetetlen vérét, amelyben van az én bűneimnek a bocsánata, amely által megigazultam ingyenkegyelemből a názati Jézus Készos föltámadásába vetett hitáltal.

9
00:01:27,640 --> 00:01:46,420
És hiszem, hogy Jézus Készossal együtt megelevenítettem, föltámadtam, fel vagyok ültetve Jézus Készossal együtt a mennyekbe, hogy ne a bűnnek, ne az ördögnek, hanem Jézus Készossal együtt éljek új életben.

10
00:01:47,200 --> 00:02:02,840
Ezért az én ótervészetem megvan feszítve, romlott vágyaival, kíványságaival együtt, és élek többé, nem én, hanem él bennem a Krisztus.

11
00:02:02,840 --> 00:02:10,240
És nincseni már semmi kárhoztatásom, mert Krisztus Jézusban vagyok.

12
00:02:10,980 --> 00:02:20,440
És Jézus életének szellemi törvénye megszabarított a bűn és a halálnak az uralma alól.

13
00:02:20,980 --> 00:02:35,760
Ezért nem vagyok testi ember, hanem szellemi ember, és a szellemem él az igazságért, és a szellemem a szent szellemmel együtt tesz bizonságot, hogy Isten, hogy Isten gyermeke vagyok.

14
00:02:36,380 --> 00:02:37,240
Hallelujah!

15
00:02:37,800 --> 00:02:38,660
Hallelujah!

16
00:02:39,120 --> 00:02:40,240
Hallelujah!

17
00:02:40,900 --> 00:02:41,840
Hallelujah!

18
00:02:42,660 --> 00:02:43,100
Amen!

19
00:03:00,280 --> 00:03:02,000
Krónikák első könyve.

20
00:03:02,960 --> 00:03:03,280
23.

21
00:03:04,360 --> 00:03:04,780
rész.

22
00:03:05,520 --> 00:03:16,400
Amikor Dávid megöregedett, és életének ideje beteljesedett, királyát tette Salamont egész Izrael fölött, és összehívta Izrael minden vezetőjét, meg a papokat és a lévitákat.

23
00:03:17,520 --> 00:03:22,740
Összeírták és megszámolták a 30 évesnél idősebb lévitákat, 38.000 férfit.

24
00:03:23,660 --> 00:03:25,960
Ezek feladatait Dávid így határozta meg.

25
00:03:25,960 --> 00:03:45,280
24.000 fő az örökkévaló templomával kapcsolatos tennivalókat végezze, 6.000 fő bíráskodjon és különböző tisztségeket viseljen, 4.000 fő őrizze a kapukat, 4.000 pedig dicséri az örökkévalót azokkal a hangszerekkel, amelyeket erre a célra készítettem.

26
00:03:46,100 --> 00:03:55,300
Azután Dávid csoportokba osztotta a lévitákat, a szerint, hogy lévi melyik fiának voltak a leszármazottjai, Gérsónnak, Kehátnak vagy Merárinak.

27
00:03:56,180 --> 00:03:59,300
Gérsón utoldai voltak Ladán és Simei.

28
00:03:59,880 --> 00:04:05,360
Ladánnak három fia volt, az első Jehiel, azután Zétám és Joel.

29
00:04:06,360 --> 00:04:11,480
Simei három fiai, Selomit, Haziel és Harán.

30
00:04:12,480 --> 00:04:14,220
Ezek voltak Ladán nemzetség fői.

31
00:04:15,220 --> 00:04:21,520
Simei négy fia, az első Jahat, a második Zizá, azután Jeús és Beria.

32
00:04:21,800 --> 00:04:27,500
Mivel Jeúsnak és Beriának nem volt sok fia, ők mindannyian egy csoportba tartoztak.

33
00:04:28,440 --> 00:04:34,280
Kehátnak négy fia volt, Amrán, Yitzhár, Hebron és Uzziel.

34
00:04:35,080 --> 00:04:36,880
Amrán fia Áron és Mózes.

35
00:04:37,880 --> 00:04:43,860
Áron és a fiait örökre külön választották és felszentelték, hogy ők foglalkozzanak a legszentebb dolgokkal.

36
00:04:43,860 --> 00:04:53,580
Hogy füstölő áldozatot mutassanak be az örökkévaló előtt, hogy az örökkévalónak szolgáljanak, és hogy az örökkévaló nevében megáldják az embereket.

37
00:04:54,480 --> 00:04:58,140
Mózesnek, az Isten emberének a gyermekeit Lévi törzséhez számították.

38
00:04:59,120 --> 00:05:01,720
Két fia, Gershom és Eliezer volt.

39
00:05:02,520 --> 00:05:04,660
Gershom elsőszülött fia, Sebuliel.

40
00:05:05,480 --> 00:05:10,660
Eliezer első és egyetlen fia, Rehabial, akinek utódai nagyon megszaporodtak.

41
00:05:11,660 --> 00:05:14,020
Yitzhar első fia, Selomit volt.

42
00:05:14,840 --> 00:05:22,600
Hebron elsőszülött fia, Yeriyahu, a második Amaryá, a harmadik Yahaziel, a negyedik Yekamám.

43
00:05:23,600 --> 00:05:27,100
Uziel első fia, Mika, a második Yishiyah.

44
00:05:27,940 --> 00:05:30,800
Merári fiai, Makli és Músi.

45
00:05:31,720 --> 00:05:34,520
Makli fiai, Eliezer és Kis.

46
00:05:35,600 --> 00:05:41,540
Eliezernek nem volt fia, csak leányai, akiket a saját rokonaik, kisfiai vettek feleségül.

47
00:05:42,360 --> 00:05:46,540
Músi három fia, Makli, Éder és Jerémót.

48
00:05:47,500 --> 00:05:55,160
Ezek voltak a húsz éves idősebb léviták, családjaik szerint felsorolva, és ezek voltak a családfők, név szerint feljegyezve.

49
00:05:56,080 --> 00:06:01,760
Ők voltak az örökkévaló házának a szolgái, ők végezték a templommal kapcsolatos szolgálatokat.

50
00:06:01,760 --> 00:06:03,960
Dávid ezt mondta.

51
00:06:05,080 --> 00:06:11,760
Az örökkévaló, Izráli Istene nyugalmat adott népének, és Jeruzsállemet választotta ki örök lakóhelyéül.

52
00:06:12,360 --> 00:06:18,060
Ezért a lévitáknak nem kell többé hordozniuk sem a szent sátrat, sem a többi felszerelést.

53
00:06:18,620 --> 00:06:24,140
Tehát Dávid utolsó rendelkedése szerint számba vették és összeírták a húsz évnél idősebb lévitákat.

54
00:06:24,940 --> 00:06:37,600
A léviták feladata volt, hogy segítsenek Áron leszármazottjainak az örökkévaló templomával kapcsolatos szolgálatokban, és hogy gondot viseljenek a templom udvaraira, kamráira, és mindenféle szent eszközök tisztán tartására.

55
00:06:38,540 --> 00:06:54,960
Az ő felelősségük volt többek között a szent kenyerek elrendezése, az égő áldozatokhoz szükséges finom liszt és kovásztalan kenyerek előkészítése, az áldozati lepények sütése, az olajjal kevert áldozatok előkészítése, és a szükséges anyagok mennyiségének pontos kimérése.

56
00:06:55,820 --> 00:07:03,100
A lévitáknak minden reggel és este ott kellett állniuk a templomban, hogy dícsérjék az örökkévalót, és hálát adjanak neki.

57
00:07:03,820 --> 00:07:15,540
Amikor a papok égő áldozatot mutattak be az örökkévalónak szombatonként, újholdkor és az ünnepeken, a lévitáknak a rendtartás szerint meghatározott számban állandóan ott kellett állniuk az örökkévaló előtt.

58
00:07:16,620 --> 00:07:27,900
Így hát a léviták feladata volt, hogy a szent sátor és a templom körüli tendőket ellássák, valamint hogy segítsenek áron leszármazottjainak, amikor ők a szolgálatukat végzik az örökkévaló templomában.

59
00:07:29,380 --> 00:07:29,480
24.

60
00:07:29,880 --> 00:07:35,460
rész Áron leszármazottjait, a papokat a következő csoportokba osztották.

61
00:07:36,240 --> 00:07:37,620
Áronnak négy fia volt.

62
00:07:38,340 --> 00:07:41,960
Nádáb, Abihu, Eleázár és Itamár.

63
00:07:43,000 --> 00:07:47,420
Nádáb és Abihu még áron életében meghalt, de fiaik nem voltak.

64
00:07:48,440 --> 00:07:51,540
Így Eleázár és Itamár viselték a papi szolgálat tisztségét.

65
00:07:52,620 --> 00:08:00,620
Dávid külön csoportba osztotta be a papi szolgálatra Czádók vezetésével Eleázár leszármazottjait, és Ahimélek vezetésével Itamár leszármazottjait.

66
00:08:01,500 --> 00:08:06,620
Eleázár utódai között 16 családfő, Itamár utódai között pedig csak 8 családfő volt.

67
00:08:07,820 --> 00:08:13,900
Mindkét nemzettségből sorsolással jelölték ki a családfőket, mert mindannyian a szenti és Isten fejedelmei voltak.

68
00:08:14,680 --> 00:08:24,760
A sorsolást a király, a főemberek, Czádók főpap, Ahimélek, aki Ebiátár fia, valamint a papok és a Léviták családfőjének a jelenlétében tartották.

69
00:08:24,760 --> 00:08:29,560
Kihúztak egy nevet az egyik családból, azután egy következőt a másikból.

70
00:08:30,380 --> 00:08:35,000
Amikor valakinek a nevét kihúzták, Semajá, az írástudó ezt azonnal fejegyezte.

71
00:08:35,919 --> 00:08:38,700
Semajá, Netanél fia, maga is Lévita volt.

72
00:08:39,299 --> 00:08:42,179
A sorsolás eredménye a következő sorrendet alakította ki.

73
00:08:43,039 --> 00:08:47,380
Jehójárib lett az első, Jedajá a második, Hárim a harmadik,

74
00:08:47,380 --> 00:08:54,080
Szeorim a negyedik, Malkyjá az ötödik, Míjámin a hatodik, Hakkócz a hetedik,

75
00:08:54,680 --> 00:09:02,690
Abíjá a nyolcadik, Jésú a kilencedik, Sekanjáhú a tizedik, Eljásib a tizenegyedik, Jákim a tizenkettedik,

76
00:09:03,880 --> 00:09:10,700
Huppá a tizenharmadik, Jesebáb a tizennegyedik, Bilgá a tizenötödik, Imér a tizenhatodik,

77
00:09:10,700 --> 00:09:18,800
Hézír a tizenhetedik, Happitszéc a tizennyolcadik, Petachia a tizenkilencedik, Jehezkér a huszadik,

78
00:09:19,420 --> 00:09:26,860
Jákin a huszonegyedik, Gámul a huszonkettedik, Delájáhú a huszonharmadik, és Mazjáhú a huszonnegyedik.

79
00:09:27,620 --> 00:09:30,090
Ennek a sorrendnek megfelelően végezték a szolgálatukat.

80
00:09:31,120 --> 00:09:42,940
Ők mentek be az örökké való templomába, hogy ott elvégezzék azokat a szertartásokat, amelyeket ősapjuk Áron rájuk bízott, úgy, ahogy az Izrál istene az örökké való Áronnak megparancsolta.

81
00:09:44,060 --> 00:09:45,980
Ez a név sor a lévi többi leszármazottjának.

82
00:09:47,280 --> 00:09:51,040
Amrám utóda volt Súbáél, ennek utóda Jedejáhú.

83
00:09:51,900 --> 00:09:53,880
Rehabjáhú legidősebb fia volt Jisíjá.

84
00:09:55,100 --> 00:09:58,560
Jíczhár utóda volt Selomót, ennek utóda Jahat.

85
00:09:59,550 --> 00:10:08,040
Hebron fiai az első Jeríjáhú, a második Amarjáhú, a harmadik Jahaziel, a negyedik Jekamám.

86
00:10:09,260 --> 00:10:12,460
Uzziel fia volt Mika, ennek utóda Sámír.

87
00:10:13,340 --> 00:10:17,040
Mika testvére Jisíjá, ennek utóda Zekarjáhú.

88
00:10:18,440 --> 00:10:24,680
Merári utódai Mahli és Músi, valamint Merári fiának Jazíjáhúnak a leszármazottjai.

89
00:10:25,720 --> 00:10:28,340
Ezek is Merári utódai voltak Jazíjáhú ágán.

90
00:10:28,560 --> 00:10:31,520
Sóhám, Zakkur és Ibri.

91
00:10:32,420 --> 00:10:35,560
Mahlitól származott Eleázár, akinek nem volt fia.

92
00:10:36,340 --> 00:10:38,220
Kisfia volt Jerachmél.

93
00:10:39,000 --> 00:10:43,080
Músi fiai, Mahli, Éder és Jerimót.

94
00:10:44,160 --> 00:10:47,220
Ezek voltak a Léviták családfői családjaik szerint.

95
00:10:48,300 --> 00:10:53,440
Őket is ugyanúgy sorsolással osztották be a szolgálatra, mint a rokonaikat, áronutódait.

96
00:10:53,440 --> 00:11:00,160
A sorsolásnál jelen volt Dávid király, Cádók és Ahimelek, valamint a papok és a Léviták családfői.

97
00:11:01,140 --> 00:11:05,860
A sorsolásnál nem tettek különbséget a családfők és a család egyéb férfitagjai között.

98
00:11:18,480 --> 00:11:20,780
Aki hisz, az megmenekül.

99
00:11:21,080 --> 00:11:22,660
Tehát nincs vége Isten munkájának.

100
00:11:23,440 --> 00:11:40,180
Féjedjetek meg, és ne féljetek az ellenszéltől, a sátván erőitől, mert ezek az erők mindazok, amelyek esetleg holnap támadnak, vagy holnap után támadnak, azok már vereségre vannak.

101
00:11:40,300 --> 00:11:48,440
Eleve már ítélve, közel kétezer év óta soha ne nézd az ellenségedre úgy, mint aki legyőz tégedet.

102
00:11:48,440 --> 00:11:53,620
Ha az úrban vagy, nem tud legyőzni, mert nagyobb az, aki benned van, mint aki a világban van.

103
00:11:53,860 --> 00:11:57,840
Hitált tartulsz erőt nyerni, hogy legyőzd a rossz természetedet.

104
00:11:58,400 --> 00:12:08,650
Hitált tartulsz erőt nyerni, hogy legyőzd a bűneidet, és elszakadjál azoktól a nyomorúságoktól, kötelékektől, amivel az ellenség megkötözött.

105
00:12:09,580 --> 00:12:22,390
Ha hiszel, ezek a kötelek elfognak szakadni az életedből, és eltűnnek az átkok rólad, és Ábrahamnak az áldása lesz azon a helyen, ahol eddig olyan nyomorúságod, a küzdködést tapasztaltad meg.

106
00:12:22,570 --> 00:12:25,030
Mert Isten nem ember, hogy hazudjon.

107
00:12:25,230 --> 00:12:27,930
Ő az ígéretét a te életedbe is meg fogja valósítani.

108
00:12:28,990 --> 00:12:32,090
De lehetetlen dolog hit nélkül Istenek tetszeni, érted?

109
00:12:32,970 --> 00:12:39,330
Ezért mai napu is az a kihívásunk, hogy ne legyünk hitetlenek, hanem a hitemberei legyünk.

110
00:12:39,590 --> 00:12:49,270
Mert az igaz ember nem a hitetlenség által és a szepticizmus által él, hanem hit által, Isten igéjébe vetett hit által.

111
00:12:49,730 --> 00:13:09,370
A hit az mindig Isten igéjére áll, még akkor is, hogy a látható dolgok ellent mondanak Isten igéjének, akkor is az Isten igéjében lévő hatalom, erő fölszabadul, hogyha én a két lábammal rajta állok a kősziklán, Isten igéjén, nem távozok el tőle.

112
00:13:09,970 --> 00:13:15,750
Meglátom akkor, hogy az ellenségeim már meg vannak kötözve.

113
00:13:16,170 --> 00:13:19,630
Az ellenségeim a názati Jézuskészös fogjai.

114
00:13:20,170 --> 00:13:41,710
Sőt, az ellenségeim az igazi egyháznak is a fogjai, dicsőség Istennek, mert az egyházat is használja arra Isten, hogy a féle bölcsességét kielentse a fejedelemségeknek, hatalmasságoknak, mert kik által tudja Isten ma nyilvánvalóvá tenni a názati Jézuskészös diadalát.

115
00:13:42,170 --> 00:13:50,150
Pontosan azért vonul vissza Jézuskészös, hogy helyettesítői tegyék nyilvánvalóvá az ő győzelmét.

116
00:14:03,910 --> 00:14:15,290
Az oroszok nyelveknek nevezték ezt az eksztatikus megnyilvánulást, és úgy vélték ez a bizonyítéka annak, hogy a beszélőben jelen van a Szent Szellem.

117
00:14:16,310 --> 00:14:20,280
Azon az éjjelen nagymama is megkapta a Szent Szellem kerességet.

118
00:14:22,390 --> 00:14:27,350
Családunk életében ez a nagy változások kezdetét jelentette.

119
00:14:28,350 --> 00:14:37,450
Az első változások közé tartozott, többek között a leghíresebb karakallai lakos felé irányuló hozzáállás megváltozása.

120
00:14:38,770 --> 00:14:48,650
Szerte a környéken a gyerekprófétaként ismerték ezt a szemét, habár az ökörfejjel történt incidens idején már 58 éves volt.

121
00:14:50,490 --> 00:14:57,750
A férfi valódi neve Efim Gerasemovics Klubniken volt, a története pedig igen figyelemre méltó.

122
00:14:58,690 --> 00:15:08,730
Orosz felmenőkkel rendelkezett, és a családja azon első pünkös dieg közé tartozott, akik a határon átkelve karakallában telepettek le véglegesen.

123
00:15:09,630 --> 00:15:14,050
Efimen már kicsi kora óta megmutatkozott az imádkozás ajándéka.

124
00:15:14,810 --> 00:15:20,810
Hosszú bőtöket tartott, és a napjai nagy részét imádkozással töltötte.

125
00:15:21,800 --> 00:15:31,450
Ahogy az karakallában közismert volt, Efim 11 éves volt, amikor az úr egy újabb imádkozással töltött virrasztásra hívta.

126
00:15:32,610 --> 00:15:41,070
Ekkor 7 napon és éjszakán keresztül imádkozott álhatatosan, amely idő alatt egy látomást kapott.

127
00:15:42,170 --> 00:15:45,210
Önmagában véve semmi különös nem volt ebben.

128
00:15:46,090 --> 00:15:56,590
Hisz elvégre, ahogy nagyapa is megjegyezte zsémbesen, aki ilyen sokáig nem eszik és nem alszik, szükségszerűen elkezd látni bizonyos dolgokat.

129
00:15:57,410 --> 00:16:03,930
Ám amit Efim az alatta 7 nap alatt csinált, nem volt olyan könnyű megmagyarázni.

130
00:16:05,190 --> 00:16:08,650
Efim sem olvasni, sem írni nem tudott.

131
00:16:09,210 --> 00:16:17,290
Ám amikor ott ült a karakallai kiskunyhóban, térképeket és egy gyönyörű kézírással megírt üzenetet látott.

132
00:16:18,600 --> 00:16:34,700
Efim tollat és papírt kért, és 7 napon keresztül a családi étkezések helyéül szolgáló csiszolatlan deszkaasztalnál ülve szorgalmasan másolta a szeme előtt megjelenő betűk és ábrák formáját.

133
00:16:35,740 --> 00:16:42,060
Amikor végzett, a kéziratot odaadták olyan falubelieknek, akik tudtak olvasni.

134
00:16:43,060 --> 00:16:51,060
Kiderült, hogy ez az írás tudatlan gyerek orosz betűkkel vetett papírra egy sor utasítást és figyelmeztetést.

135
00:16:52,460 --> 00:17:03,220
A fiú írása szerint egy jövőbeni, meghatározhatatlan időpontban minden karakallai keresztényre szörnyű veszély fog leselkedni.

136
00:17:04,140 --> 00:17:18,040
A feljegyzés egy az egész környéket érintő, kimondhatatlanul borzalmas tragédiáról szólt, amikor férfiak, nők és gyerekek százezreit fogják brutálisan meggyilkolni.

137
00:17:18,940 --> 00:17:28,060
Olyan idő jön, figyelmeztetett, amikor minden kereszténynek el kell hagynia a vidéket és egy tengeren túli földre kell menniük.

138
00:17:29,060 --> 00:17:39,460
Habár még sosem látott földrasszkönyvet, a gyerek proféta lerajzolta annak a területnek a térképét, ahova keresztényeknek menekülniük kell.

139
00:17:39,940 --> 00:17:59,240
A felnőttek nagy meglepetésére a térképren lerajzolt vízzelborított terület nem a közeli Fekete-tengert vagy a Kaszpi-tengert, mégcsak nem is a kicsit távolabbi Földközi-tengert ábrázolta, hanem a messzi és elképzelhetetlen Atlanti-óceánt.

140
00:18:00,440 --> 00:18:14,100
Semmi kétség nem volt efelől, sem pedig afelől, hogy melyik földrészt rajzolta az óceántúlpartjára, a térkép pontosan az Amerikai Egyesült Államok keleti partját ábrázolta.

141
00:18:15,160 --> 00:18:20,000
De ne ott telepedjenek le a menekülésben levők, folytatódott a profécia.

142
00:18:21,020 --> 00:18:35,080
Az új föld nyugati partjáig kell folytatniuk az utazást, ahol, érte a fiú, Isten megállja és bővölködővé teszi őket, és a magjuk áldást fog jelenteni a nemzetek számára.

143
00:18:36,420 --> 00:18:50,360
Valamivel később Ephim egy második proféciát is lejegyzett, de mindenki tudta róla, hogy az egy még távolabbi jövőre vonatkozik, amikor az embereknek még egyszer menekülniuk kell.

144
00:18:51,300 --> 00:19:00,080
Ephim megkérte szüleit, zárják egy borítékba azt a proféciát, majd megismételte az ezzel kapcsolatosan kapott utasításokat.

145
00:19:01,360 --> 00:19:15,660
A látomásban azt az utasítást kapta, hogy csak egy jövőbeli proféta, akit az úr választ ki a feladatra, nyithatja ki a borítékot, és olvashatja fel a proféciát a gyülekezet előtt.

146
00:19:16,300 --> 00:19:20,240
Aki idő előtt kinyitja a borítékot, meghal.

147
00:19:21,100 --> 00:19:26,080
Nos, az emberek többsége csak mosolygott karakallában ezeken a kisfiús képzelgéseken.

148
00:19:27,260 --> 00:19:33,020
Ám a természet feletti írásra mégiscsak kell, hogy legyen magyarázat.

149
00:19:33,820 --> 00:19:38,420
Talán titokban megtanult egyedül írni és olvasni, hogy rászedje a falut.

150
00:19:38,860 --> 00:19:39,360
Vélekedtek.

151
00:19:40,680 --> 00:19:50,200
Mások viszont elkezdték Ephimet gyerekprofétának szólítani, és egyáltalán nem arról voltak meggyőződve, hogy az üzenet nem megbízható.

152
00:19:51,740 --> 00:20:04,500
Amikor csak újabb politikai konfliktusokról érkeztek hírek, az ararátott körülvevő nyugodt hegyekbe újból elővették az addigra már megsárgult papírlapokat, és felolvasták.

153
00:20:05,500 --> 00:20:11,940
A török-muzulmánok és az örmény-keresztények közötti ellentét egyre mélyülni látszott.

154
00:20:11,940 --> 00:20:15,160
Oh, happy day!

155
00:20:45,820 --> 00:20:48,380
Na de majd teszünk róla, hogy ne legyen az.

156
00:20:48,780 --> 00:20:53,600
A közösségi médiának a kihívásaival fogunk foglalkozni, ez egy örökző téma.

157
00:20:53,680 --> 00:20:59,340
Itt a Hit Rádióban is többször beszéltünk róla, úgyhogy beszéltetek róla, mert hozzám sosem jött éledig.

158
00:20:59,340 --> 00:21:05,940
Én is beszéltem róla, próbálom magam nem ismételni, de tényleg olyan téma, hogy körbejárjuk alul-felül oldalt mindenhogy.

159
00:21:06,100 --> 00:21:16,700
Én azon gondolkodtam a napokban, hogy letörlöm magam mindenhonnan, és engem aztán semmilyen impulzus ne érjen, éppen így is elég, az jó megoldás.

160
00:21:17,000 --> 00:21:25,640
Szerintem ideiglenesen abszolút jó megoldás, illetve kétféle megközelítése van ennek a témának, vagy egyáltalán az ember nem lép be.

161
00:21:26,180 --> 00:21:32,780
Tehát vannak ezek az úgynevezett virtuális kirekeztetek, vagy számkivetettek.

162
00:21:32,920 --> 00:21:33,980
Virtuális hajléktalanok.

163
00:21:33,980 --> 00:21:48,110
Hát igen, tehát ők nincsenek jelen ebbe a virtuális, vagy a szószormédia világában, és teljesen meg tudom érteni, tehát abszolút én aki jelen vagyok, én teljesen meg tudom érteni, hogyha valaki egyáltalán nem szeretne, ez az ő döntése.

164
00:21:51,600 --> 00:21:57,240
Boldogtudatlanság gyakorlatilag, és több ideje van minden más normális dologra, ami nem virtuális.

165
00:21:57,240 --> 00:22:11,120
Illetve hát van aki pedig a másik megoldást választja, hogy jelen lét, tehát jelen van ezen a fronton is, ami szerintem szintén lehet pozitív, hogyha az ember tudja, hogy hogy használja.

166
00:22:11,640 --> 00:22:17,940
De szerinted a jelen napjainkban azt meg tudjuk oldani, hogy nem vagyunk jelen?

167
00:22:18,740 --> 00:22:19,960
Egyre nehezebb.

168
00:22:19,960 --> 00:22:28,180
Tehát gyakorlatilag kizárja magát az ember egy óriási nagy faladból, vagy egy nagy szeletéből,

169
00:22:29,220 --> 00:22:32,100
hát valóságnak, mert a virtuális valóság is valóság,

170
00:22:32,620 --> 00:22:39,780
sőt azt kell, hogy mondjam, hogy például a tini generáció, vagy az én 10-20 éves generációnak olyan szinten jelen van az életében,

171
00:22:39,860 --> 00:22:44,840
például mondjuk az Instagram, hogy szintén jobban meghatározza a lelki világát,

172
00:22:44,900 --> 00:22:48,680
vagy a gondolkodás mondját, mint ami valójában napközben történik vele.

173
00:22:48,680 --> 00:23:00,890
Pont ezzel gondolkodtam, hogy ugye járnak a diákok iskolába, ahol tanulnak olvasni, számolni, meg információkat szerezni, ami egyébként mind felelhető az interneten.

174
00:23:02,080 --> 00:23:02,920
Hogy minek?

175
00:23:03,340 --> 00:23:09,920
Az olvasni, meg az írni azt értem, mert ugye az kell ahhoz, hogy tudják ezeket a termékeket fogyasztani, de amúgy minek?

176
00:23:10,020 --> 00:23:21,720
Hát most már teljesen jogos ez a kérdés, tehát régen, amikor nem volt ennyire könnyen elérhető az a sok info, meg tudástár, ami van, de növekszik, gyakorlatilag most már nem tudjuk követni.

177
00:23:22,360 --> 00:23:32,360
Tehát valaki emlékszem, pár éve mesélt, hogy akkor hagytottam össze ki egyetemet, amikor fel kellett készülni egy vizsgára, és az volt a tanka, hogy a Wi-Fi a jövő ígéretes technológiája.

178
00:23:33,700 --> 00:23:42,200
És akkor mondtam, hogy micsoda, akkor hagyjuk az egészetet, ennek így nincs értelme, és teljesen megértem, és ezt így nyomtatásba látni, hogy a Wi-Fi a jövő ígéretes technológia.

179
00:23:43,260 --> 00:23:52,280
Tehát gyakorlatilag már nem tudja követni az oktatást, olyan alapkészségeket, alapdolgokat mindenképp át tud adni, ami fontos, elrengethetetlen.

180
00:23:52,440 --> 00:23:55,640
Én speciál a Pitágora sztétált az érettségi óta nem használtam.

181
00:23:55,800 --> 00:23:58,300
Én sem, és még tudnék pár ilyen példát mondani.

182
00:23:58,320 --> 00:24:01,460
És még van egy-két, itt Kovalens kötéssel se sokkal találkoztam így.

183
00:24:01,620 --> 00:24:11,460
Ha egy kicsit elvigyük spirituálisabb irányba, az jutott eszembe, hogy amikor az ember megkísértetett, akkor a sátánis információt ígért az embernek.

184
00:24:12,740 --> 00:24:18,180
És akkoriban ez nem is valósult meg, ha begondolunk, olyan formán, mint most a napjainkban.

185
00:24:18,420 --> 00:24:24,640
Hát ez most futja be, tudod, amiképpen a pályafutásának a teljességét, hogy így mondjam, igen, ez teljesen igaz.

186
00:24:25,080 --> 00:24:38,500
Na most a másik kérdésem az, hogy szerinted egy keresztény ember, akinek alapvetően több dimenzióban kell, hogy működjön azaz, hogy személyes kapcsolata legyen Istennel, és ez ne csak egy ilyen elmélet legyen, hanem valóság.

187
00:24:38,500 --> 00:24:47,880
Az a sok információ, ami éri az embert, és szerintem megsokszorozódott az információ, ami éri, ez mennyire választja el Istentől az embert?

188
00:24:48,160 --> 00:25:05,380
Hát szerintem elválasztja, tehát hogy ez érzékelhető, a saját magamon is érzékelem, illetve akivel beszélgetek, aki ugye, mondjuk tíz évvel ezelőtt ti bibliaolvasás igényességéhez, vagy az eltöltött idő mennyiségéhez hasonlítjuk a mai napjainkat.

189
00:25:05,380 --> 00:25:25,740
Tehát állandóan rohanunk, persze mindenhova, de egyrészt a felületesség, tehát hogy annyira ráneveli az embert a felületességre, csak így végigpörget, például egy Instagramot végigpörget, az ember pár másodperc, tized másodperc jut egy képre, maximum, ha nagyon szép, akkor még egy másodpercre így megáll és megnézi.

190
00:25:26,320 --> 00:25:37,940
De egyszerűen annyira felületesség irányába elmentünk, hogy az igét meg úgy lehet olvasni, hogy az ember leül, csöndben van, és figyel, és úgy át és át olvassa, és átgondolja.

191
00:25:38,580 --> 00:25:50,300
Tehát mindenképp negatív hatással van, ez biztos, de ebben nagyon nagy önuralomon kell, nagyon nagy önuralmat kell gyakorolni mindenkinek, aki ezeken a felületeken jelen van.

192
00:25:50,580 --> 00:25:59,820
Mert elsősor, ha a bibliát megnézzük, akkor az úr azért nem a hajtásban tud szólni, ugye Mózesnek a pusztában szólt például, az elég inger, szegény környezet volt.

193
00:25:59,820 --> 00:26:10,160
Hát az ókor eleve a sivatag, Ábrahám is ott üldögélt a Mamré törgyessében, megjöttek a vándorok, a látogatók, akkor maradjatok, még egy kicsit levágjuk a borjút.

194
00:26:10,760 --> 00:26:13,820
És akkor levágták, megsütöttek pogácsát.

195
00:26:14,060 --> 00:26:17,940
Én ezt végig gondoltam, hogy ez mennyi idő, tehát még egy borjúval mondjuk.

196
00:26:18,120 --> 00:26:20,900
Amíg az levágják, meg sül, ez egy fél nap.

197
00:26:20,900 --> 00:26:29,200
Hát körülbelül, tehát ugye ott üldögéltek, nézelődtek, beszélgettek, gondolkodtak, rengeteget merengtek, ami szintén ma már alig van.

198
00:26:29,820 --> 00:26:32,940
Hogy Ábrahámnak, hogy számolt meg az ég csillagait, meg minden.

199
00:26:33,440 --> 00:26:38,040
Tehát, hogy az nem az a verzió, mint az, hogy az Insta-sztorit pörgetjük.

200
00:26:38,480 --> 00:26:40,080
És hogy ha viszont...

201
00:26:40,080 --> 00:26:43,300
Kihetetlen mennyiségű információ, impulszus érje a lehekünket.

202
00:26:43,880 --> 00:26:46,160
Az idegrendszer tisztente mennyit kikészíti.

203
00:26:46,160 --> 00:26:56,020
Akartam kiukadni, hogy ha vajon nekünk erre van most, mert hát nagyon csúnyos szóval élve, de ilyen korszerű evolúciósan válva a szerkezetünk.

204
00:26:57,060 --> 00:26:58,920
De igen, mert ugye azt mondják, hogy már nagyobb a gyerekeknek az.

205
00:26:59,820 --> 00:27:05,060
Mármint nem a hüvelykúlya, hanem a hozzátartozó agyiterület sokkal nagyobb és aktívabban.

206
00:27:05,820 --> 00:27:11,060
Igen, és én azt olvastam, hogy a most születő gyerekeknek meg is van nagyobbodva.

207
00:27:11,480 --> 00:27:12,600
Fizikálisan is, komolyan.

208
00:27:14,720 --> 00:27:17,860
Mert hogy már úgy van felkészülve a szervezete.

209
00:27:18,240 --> 00:27:26,160
Na de mi, akik még azért, ugye én most 29 éves leszek idén, tehát hogy én még éltem abban a korban, amikor örültünk a betárcsázós internetnek.

210
00:27:26,500 --> 00:27:28,460
És olvastam végig nyarakat.

211
00:27:29,820 --> 00:27:31,080
Még jobban, amikor még nem volt internet.

212
00:27:31,760 --> 00:27:33,840
Én is, még volt valahol az elején.

213
00:27:34,260 --> 00:27:41,320
És nekünk például nem volt tévénk, tehát hogy egyszer volt, akkor tévéfüggő lettem, és akkor újra levítették a pincébe.

214
00:27:41,740 --> 00:27:43,920
De mellette viszont rengeteget olvastam.

215
00:27:44,240 --> 00:27:52,360
De most én magamon is érzékelem, hogy korábban az, hogy egy nap mondjuk egy-kétszáz oldalas könyvet elolvassak, az nem jelentett problémát.

216
00:27:52,660 --> 00:27:57,100
Most már egy 30-40 oldal után elámosodok, fáradt vagyok, már nem kötletes.

217
00:27:57,100 --> 00:27:58,920
Ez egy nagyon-nagyon érdekes...

218
00:27:58,920 --> 00:28:03,180
A nem kötle a hosszú szöveg, és ez óriási módon átformál.

219
00:28:03,180 --> 00:28:09,200
Pont most egy rész, hogy azok a regények, amiben akció van, az még igen, de amik már ilyen leíró jellegű, vagy egy kicsit...

220
00:28:10,020 --> 00:28:11,700
Tehát, hogy nem tudok figyelni rá.

221
00:28:11,960 --> 00:28:21,420
Én, ha már egy kicsit aktualizáljuk a párizsi Notre-Dame című regényt, az ember elkezdi olvasni, és mikor a Notre-Dame-nak a homologzatát írja le, ki tudja hány oldalon keresztül.

222
00:28:21,420 --> 00:28:25,840
Én is akkor érzékeltem saját magam, amikor ezt újra elkezdtem olvasni, hogy én ezt most nem bírom.

223
00:28:27,460 --> 00:28:42,600
Pedig igen is az embernek kéne, hogy bírja, de egyszerűen azok után, hogy végig pörget, nem tudom hány oldalat képeket, ahhoz képest ülni az embernek a fotelbe, és olvasni húsz oldalon keresztül a homologzatról, az egy komoly megpróbáltatás.

224
00:28:42,640 --> 00:28:46,080
Én már pont a napokban elhettem újra a nyomorultaknak, ha már pár éves.

225
00:28:46,080 --> 00:28:54,080
És ott meg a lélektani reszdüléseknek a leírása, hogy annyira idegesített egy első köröd, és rájöttem, hogy bennem van a hiba.

226
00:28:54,760 --> 00:29:05,460
És ez pedig azért megmondom őszintén, hogy én nem feltétlenül vagyok szerintem a kort terseimhoz képest, mert nincs is annyira időm rá, mint mondjuk másoknak, de még így is.

227
00:29:05,600 --> 00:29:10,300
Na most, hogyha mi így vagyunk ezzel, akkor mi van azokkal, akik meg ennek a legmélyében vannak?

228
00:29:10,380 --> 00:29:14,180
Tehát akinek még nem volt olyan korszaka, hogy tudott még a fenekén ülni és olvasni.

229
00:29:14,180 --> 00:29:16,120
Hát ez szerintem katasztrofális.

230
00:29:16,140 --> 00:29:25,560
Ugye látom azt, hogy gyerekek már kezelik az okostelefont még mielőtt beszélni tudnának, mesével nyugtatják le őket, de ők maguk tudják váltogatni.

231
00:29:25,680 --> 00:29:43,800
Szóval továbbra is az a kérdésem, hogy szerinted ezzel együtt, viszont ebből már szerintem nincs visszaút, tehát az az acik, hogy hogyan tudunk úgy felkészülni erre, hogy mellette megmaradjon az a fajta spirituális érzékenységünk, amire azért szükség van?

232
00:29:44,180 --> 00:29:46,720
Tehát mindenképp az ellenszereket meg kell találni erre.

233
00:29:47,760 --> 00:29:49,480
Van egy olyan ide, amit ugye a 2.

234
00:29:49,640 --> 00:30:04,580
Timoteus 3 beszél arról, hogy az utolsó időkben az emberek megváltoznak, lesz egy minőségi romlás a természetükben, illetve ez mindig is jelen volt az emberek természetében, de ez most megerősödik, és szerintem ennek a képi világnak, ennek a dumpingnak nagy szerepe van ebben.

235
00:30:05,220 --> 00:30:14,700
Ugye a magukat szeretők, a kérkedők, mértéktelenek, ezeket teljesen rá lehet húzni erre a social medias egyéb képi világra.

236
00:30:15,200 --> 00:30:23,940
Szelfi kultúrát, még az én generációm még nem tud szelfizni, egyszerűen képtelenek vagyunk belemosogni egy kész tülékbe.

237
00:30:24,040 --> 00:30:33,550
Tehát hogy ha valakire ránézek, de hogy én magam, ez még mindig nem megy legtöbbünknek, másik generációnak már ugye teljesen evidens.

238
00:30:35,830 --> 00:30:50,670
Tehát, hogy nagyon oda kell figyelni, ezt ellentsúlyozni kell az, hogy az ember mindenképp az idejét megpróbálja úgy menedzselni, hogy jusson idő a könyvolvasásra, a közösségi programokra, az élő kapcsolatokra, az élő beszédre.

239
00:30:51,290 --> 00:30:56,010
Ugye az a baj, hogy már családokban is az emberek úgy ülnek le vacsorázni, hogy ott a telefon nyomkodják.

240
00:30:56,030 --> 00:30:58,210
Vagy van családcsoport a messenger is?

241
00:30:58,290 --> 00:31:01,070
Van egyébként, tudom, nálunk is van ilyen.

242
00:31:01,070 --> 00:31:03,450
Ebből webcsalád, mindegy, vannak ennek használni.

243
00:31:03,470 --> 00:31:04,670
Az Uli nincs benne, gondolom.

244
00:31:04,690 --> 00:31:06,050
Az Uli nincs benne, neki nincs semmi.

245
00:31:06,050 --> 00:31:08,750
Ugye ő tudatosan nem használja a Facebookot.

246
00:31:08,830 --> 00:31:10,670
Igen, ezért én nagyon tisztelem egyébként.

247
00:31:11,710 --> 00:31:15,910
És tud egyébként ennek ellenére minderről, amire szükség van.

248
00:31:16,150 --> 00:31:17,250
Hát, hogy nincs ez a probléma.

249
00:31:17,430 --> 00:31:24,330
Igen, és azért vannak több olyan gyűlökezeti ismerősöm, aki szintén ezt választott.

250
00:31:24,390 --> 00:31:39,730
Tehát sokkal könnyebb így egyébként bele masírozni, hogyha kell az apokalipsz is be, hogy az embernek vagy el kell dönteni, hogy vagy része akarok maradni a rendszernek, és akkor óriási kompromisszumot ad abszurdum, fenem ad bélyegét fel kell venni.

251
00:31:40,210 --> 00:31:48,170
Vagy pedig elengedem az egészet, és akkor megyek ki a rétről virágot szedni, meg vatkacsát lőni.

252
00:31:48,510 --> 00:31:53,130
Igen, és csencselni a különböző élő termékekkel.

253
00:31:53,230 --> 00:32:00,850
Igen, csak tényleg megdöbbentő, amit te is mondasz, hogy most már van egy olyan generáció, aki tényleg ebben él.

254
00:32:01,030 --> 00:32:02,750
Ebben ölt fel, ez az evidens.

255
00:32:02,750 --> 00:32:07,830
Ez az evidens neki, mert azért mondjuk lehet, hogy az én generációnak a tévénézés volt az evidens.

256
00:32:07,910 --> 00:32:20,830
Én is ilyen UFO-nak számítottam, mert soha nem tudtam felsorolni egy barátók közt szereplőt sem, meg egyet meg, de abból még úgy ki tudtam maradni, mert mellette újságot olvastam, akkor hírekkel tisztában voltam, tényleg ilyen nagyon...

257
00:32:20,830 --> 00:32:40,050
Hát ha már itt tartunk a fake news például, tehát amit egy nyomtatott médiában, egy nyomtatott sajtótermékben az ember elolvas, azért az nagyon meg volt szűrve, meg most is azért nagyjából meg van szűrve, tehát az nem jön le úgy nyomdában, hogy ne lenne kétszer-háromszor átelenőrizve szerkesztők, főszerkesztők, stb.

258
00:32:40,170 --> 00:32:40,630
által.

259
00:32:41,110 --> 00:32:49,170
Ma pedig köpi magából a social media ezeket a butábnál butáb álhíreket, vagy ezeket a hoaxok és egyéb...

260
00:32:49,170 --> 00:32:59,290
Ezre lesz a külön iparág szakosozó terve, tehát pont most olvastam egy cikkben, hogy Oroszországban van egy nagyon nagy épület, ahol az egész világot elletjek fake news-zal.

261
00:32:59,310 --> 00:32:59,670
Tényleg?

262
00:32:59,730 --> 00:33:02,280
Igen, és egyébként ezt egy orosz titkosszolgált...

263
00:33:02,670 --> 00:33:04,210
Hát, gondolom, hogy...

264
00:33:04,210 --> 00:33:17,890
Különböző országok kormányai vásárolják választási kampányok alatt, meg így ilyen eseményekkor, ott ülnek az emberek, és gyártják a teljesen abnormális semmi köze a valósághoz.

265
00:33:18,310 --> 00:33:29,630
Magyarországon is azért látjuk ezeket, egyébként elsősorban az egyik radikális párt volt Magyarországon, elő ez az elhírgyártás, és nagyon elhiszik az embereket.

266
00:33:30,170 --> 00:33:30,790
Osztják ezzel el.

267
00:33:30,910 --> 00:33:49,190
A másik ilyen, ami, a Magyarországon a hírcsárda, ráadásul vállaltan egy vicc kapt el, és akkor ott pár hónappal ezelőtt kijött hírként, hogy Orbán Viktor fia veszi át a Vidán vasárnapot, és a felház fogja ezt közemeltetni, és ezt az emberek elhitték.

268
00:33:49,550 --> 00:33:55,950
Az emberek többsége elhitték, és még az én normális ismerősöm is kérdezték, hogy most akkor tényleg ez lesz is.

269
00:33:56,170 --> 00:33:56,690
Elképesztő.

270
00:33:56,970 --> 00:33:59,150
Pedig az egy vállaltan vicc dolog volt.

271
00:33:59,570 --> 00:33:59,570
Igen.

272
00:34:00,150 --> 00:34:10,710
Tehát, hogy leszoktatja az embereket a gondolkodásról, meg arról, hogy legyen bennük egy egészséges veszélyérzet a hülyességgel szemben, ami egyébként mindenkiben már kell, hogy legyen.

273
00:34:10,870 --> 00:34:15,590
Tehát, hogy ezt valahogy az új generációnak is meg kell tanulnia, hogy nem szabad mindent.

274
00:34:15,590 --> 00:34:18,630
Igen, csak az új generáció ráadásul nem olvas.

275
00:34:18,770 --> 00:34:27,070
Tehát pont ezt akarom mondani, hogy az új generáció legalább, ez nem jó szó, hogy legalább, de hogy alapvetően már nem érdekli feltétlenül ezek a hírek.

276
00:34:27,150 --> 00:34:52,429
De én azt látom még kicsit, és elnézést kérek minden olyan hallgatótól, tényleg nem őket akarom megmenteni, de hogy az idősebb generáció, mivel hogy nem természetesen csöppent ebbe bele, de most már minden korosztály használja Facebookot, csak nem tudják használni, és ők tényleg tisztelet a kivételnek, és rengeteg kivétel van, de nagyon sokszor elhisznek mindent.

277
00:34:52,590 --> 00:35:04,070
Igen, de úgy hisznek el, hogy egyébként amúgy nem hinnének el mindent, de amit a közösségi médiában olvasnak, vagy elküldik nekik, vagy megosztják, az sokkal nagyobb nyitottsággal fogadják.

278
00:35:04,070 --> 00:35:04,450
De miért?

279
00:35:04,970 --> 00:35:06,290
Ez számomra is kérdés.

280
00:35:06,610 --> 00:35:24,630
Van egy nagyon jó indexcikkelről, hogy ne a gyerekeinket, hanem a szüleinket féltsük a Facebooktól, és ez a különböző kormánykorára, a különböző kormánykorára, most már lassan, hogy nyugdíjasokat, vagy idősebb generáció tagjait, akik egyébként asztali gépeken kőkeményen használják.

281
00:35:24,810 --> 00:35:29,030
Nagyon több, 10 posztolás, meg egyéb napon, tehát 15.

282
00:35:29,610 --> 00:35:47,650
És sokszor nézem a, nem sokszor, de nézem a különböző, ilyen élő közvetítéseket, Az egy külön misét megér, szerintem.

283
00:35:47,770 --> 00:35:49,990
Egyébként az a gyülekezeti tagoknak is nagyon szól.

284
00:35:50,010 --> 00:35:50,930
Beszéljünk erről, szerintem.

285
00:35:50,930 --> 00:36:00,070
Beszéljünk erről, mert ez egy elképesztő fontos dolog, hogy ha már az ember lenyom egy betűt, vagy hozzászól, úgy érzi, hogy van mit mondani-e.

286
00:36:00,530 --> 00:36:03,650
Én nagyon-nagyon tudafigyelek arra, hogy mikor szólok valamihez hozzá.

287
00:36:03,670 --> 00:36:04,470
És meg szinte soha.

288
00:36:04,510 --> 00:36:05,210
Szinte soha.

289
00:36:05,910 --> 00:36:15,930
De ha már az ember kinyitja a száját, úgymond, vagy hát ugye bepötyög valamit, akkor azt legyen szíves nézze meg nyelvtani szempontból, helyesírás szempontjából.

290
00:36:16,030 --> 00:36:20,030
Vagy inkább ne nyomja le zentert, akkor törölje ki, visszakozzon.

291
00:36:20,130 --> 00:36:33,430
Mert annyira le lehet égetni saját magáról, nem is beszélved a gyülekezetet, ezt az egész közösséget, hogy buta, meggondolatlan, helyesírási hibáktól hemzsegő hozzászólásokat.

292
00:36:34,210 --> 00:36:39,110
És ugye sajnos ilyenkor nincs meg az a megfontoltság, ami pedig indokoltabb lenne.

293
00:36:39,730 --> 00:36:41,970
Illetve sokszor azok nem szólnak hozzá.

294
00:36:41,970 --> 00:36:45,670
Pont azért, mert olyan nelvált a közeg.

295
00:36:45,770 --> 00:36:58,410
Igen, igen, tehát hogy erre mindenkit nagyon figyeljen, erről mindenkit nagyon intünk, óvaintünk, hogy ne gondolja azt, hogy esetleg, hogy neki mindenképp hozzá kell szólni a témához.

296
00:36:58,510 --> 00:37:00,190
Legyen el mindenkiben egy önmérséklet.

297
00:37:00,730 --> 00:37:09,950
Igen, a másik, ami eszembe jutott, ha már így keresztén körről beszélünk, hogy Pátkai Mihály, aki egyébként egy kivelló közösség, szerintem nagyon jól használja a közösségbédét.

298
00:37:09,970 --> 00:37:11,090
Nem is tudom, miért nem őt hívtad.

299
00:37:11,610 --> 00:37:14,130
Hívtam én, mert többször ő is ígéret tette.

300
00:37:14,650 --> 00:37:18,270
Ő írta azt, hogy ámen egyenlő, like-el.

301
00:37:19,110 --> 00:37:23,050
Itt a rádióban is rengeteg jelölközvetítést nyomunk.

302
00:37:24,790 --> 00:37:36,830
Nagyon érdekes, hogy ráadásul ez ilyen láncreakciószerűen működik, hogy szinte minden gyűlökezeti posztalat, vagy kereszténységhez köthető posztalat megjelenik 20-30 ámen.

303
00:37:37,090 --> 00:37:37,970
Ámen, hallelujah.

304
00:37:38,170 --> 00:37:41,070
Igen, és ezt mondjuk élő szóban értjük is.

305
00:37:41,250 --> 00:37:42,850
Meg ott van is helye.

306
00:37:42,990 --> 00:37:50,310
De ugye azok, akik nem ismernek minket, de innen szereznek kívülállóként tudomást, ezeknek szerint ez fura?

307
00:37:50,450 --> 00:37:51,570
Vagy hogy állnak ehhez?

308
00:37:52,050 --> 00:37:54,870
Hát biztos úgy, mint az ilyen csodabogarakost.

309
00:37:55,710 --> 00:37:57,610
Tehát érdemes inkább like-olni.

310
00:37:57,610 --> 00:37:58,150
Abszolút.

311
00:37:58,150 --> 00:38:01,250
Tehát ezt mindenkit szeretettel felszólítunk.

312
00:38:01,350 --> 00:38:06,970
Hogyha tetszik valami a közösségi médiában, akkor nyomjon egy like-ot, de nem kell ámentírni.

313
00:38:07,170 --> 00:38:09,030
Tehát azt a szívében kimondjam, hogy ott...

314
00:38:09,030 --> 00:38:10,930
Kerem azt a Misi, hogy azt mondja ki.

315
00:38:11,070 --> 00:38:15,270
Mondja ki otthona, hogy miközben a like-ot megnyomja, de nem kell leírni.

316
00:38:15,390 --> 00:38:20,390
Tehát, hogy itt is meg kell tanulni a műfajnak a helyes használatát.

317
00:38:20,710 --> 00:38:26,770
Ugye ez a legnagyobb dolog, és tényleg hangsúlyozzuk, hogy nem azért beszélünk erről, hogy megbántsuk a hallgatókat.

318
00:38:26,770 --> 00:38:30,990
Mi nagyon örülünk egyébként mindenkinek, aki aktívan hallgat minket.

319
00:38:31,510 --> 00:38:32,330
Én azt így tudom is mondani.

320
00:38:32,350 --> 00:38:33,850
És a kommenteknek is örül az ember, abszolút.

321
00:38:33,870 --> 00:38:45,450
Csak a kommentek legyenek, matricák, ámenek szoktak időnként, és akkor először ebben az is veszély, hogy amikor meg tényleg egy jó komment van, vagy fontos, akkor elvonja róla a figyelmet, vagy lecsúszik, meg egyébek.

322
00:38:45,870 --> 00:38:52,550
És nagyon nehéz ezt egyébként behatárolni, mert látom, hogy egyébként ők teljesen jó szándékú emberek.

323
00:38:52,550 --> 00:38:55,230
Itt szó sincs arról, hogy valaki rossz szándékkal tenni.

324
00:38:55,690 --> 00:38:55,870
Igen.

325
00:38:56,510 --> 00:38:58,370
Egyébként hogy látod?

326
00:38:58,490 --> 00:39:10,090
Nem értelme annak, hogy akár azok az emberek, akik idősebben kezdik el, vagy nem ismerik annyira ezt a műfajtok, tanfolyamra járjanak, vagy tanuljanak, vagy utána olvassanak ennek?

327
00:39:10,650 --> 00:39:11,250
Mindenképp.

328
00:39:11,570 --> 00:39:17,930
Én azt mondom, hogy amikor az ember egy olyan területre téved, ami számára új, akkor csendbe figyeljen.

329
00:39:18,450 --> 00:39:20,390
Hallgasson, és figyeljen, és tanuljon.

330
00:39:20,390 --> 00:39:41,670
És ez nyilván egy idősebb embernek, vagy egy olyan, aki már úgymond megett a kenyerejávát, ez lehet, hogy esetleg nem egyből evidens, mert az ember megszokta a rutinból, hogy ő már ezt tudja, hogy hogy kell az életet, hogy kell így forgolódni, de nagyon érdemes szép csendbe végig pörgetni, nézegetni, hogy ki hogy szól hozzá, milyen reakciók vannak.

331
00:39:41,730 --> 00:39:49,310
És akkor az ember így szép csendben megtanulja, hogy mi itt a dörgés, hogy így mondjam, hogy kell ezt jól, intelligensen.

332
00:39:49,310 --> 00:39:51,310
Nagyon fontos az intelligencia szerintem.

333
00:39:52,990 --> 00:39:54,510
Kommunikációban is minden más.

334
00:39:54,710 --> 00:40:00,190
Ilyen, mert ha meleg gondoljuk, hogy az utcán sem kiabáljuk feltétlenül azt, hogy ám ennek az ember megtanul viselkedni.

335
00:40:00,190 --> 00:40:09,050
Még akkor is, ha ez van a szívünkben, meg nyilván örülünk, hogy nem csinálhatunk a kereszténységből hülyét.

336
00:40:09,270 --> 00:40:09,670
Így van.

337
00:40:09,890 --> 00:40:17,810
Tehát ez is egy virtuális terepe az ember életének, amere jár kell, ahogy él.

338
00:40:17,810 --> 00:40:22,570
És itt is egy lenyomatot hagyunk magunkról is, meg a közösségünkről is.

339
00:40:22,770 --> 00:40:25,270
Tehát nagyon nem mindegy, hogy ez milyen stílusban történik.

340
00:40:25,950 --> 00:40:38,510
Illetve a másik, hogy annak sem szabad, tehát abban a csapdában sem szabad beresni, hogy túl sok időt, vagy túl sok teret töltsön ki az ember életéből, mert egyszerűen nagyon aszimetrikussá válik.

341
00:40:38,830 --> 00:40:40,470
Na és ezt hogyan tudjuk beszélni?

342
00:40:40,830 --> 00:40:41,270
Maga egy nagyon aszimetrikus világ az egész.

343
00:40:41,270 --> 00:40:50,170
Igen, én ezt akartam az előbb is kérdezni, hogy régen ugye ez úgy működött, hogy volt egy számítógépünk otthon, a lakás közepén.

344
00:40:50,630 --> 00:40:55,310
Ott mindenki sorszámot húzott, hogy elintézze a dolgait.

345
00:40:56,030 --> 00:41:02,190
Vagy amikor még el sem volt, akkor mondjuk eljártak az emberek internetpontokra, meg könyvterrel, én még ilyetről is hallottam.

346
00:41:02,970 --> 00:41:13,050
Most meg az van, hogy ott van az okostelefon, korlátlan internettel, vagy wifivel, vagy nem tudom, és gyakorlatilag órákon keresztül rendelkezésre kapjuk az értesítéseket.

347
00:41:13,950 --> 00:41:23,110
Hogyan lehet ezt a gyakorlatban megoldani, hogy mondjuk akik ilyen jellegű információfüggőségtől szemben, mert szerintem lehet, hogy tudatlanul is, de az.

348
00:41:23,690 --> 00:41:28,810
Én őszintén akkor nyilvános bűvállást teszek, hogy én küzdődtem ezzel teljesen öntudatlanul.

349
00:41:29,010 --> 00:41:30,470
Igen, ezt szerintem mindenki elmondhatja.

350
00:41:30,470 --> 00:41:39,370
Amikor ültem a buszon, vagy mentem az utcán, vagy bármit csináltam, akkor elkezdtem pörgetni a Facebookot, és semmi értelme nem volt, hogy azt néztem, de pörgettem, és olyan jó volt.

351
00:41:39,370 --> 00:41:43,670
Hát, ha az ember belebotlik valami érdekesbe, de nagyon nagy idő rabol.

352
00:41:43,670 --> 00:41:51,550
Nem is kerestem, hanem hogy olyan jó volt, hogy mondjuk, ha egy nagyobb közegben voltam, de nem akartam senkivel beszélgetni, akkor úgy jött.

353
00:41:51,550 --> 00:41:55,310
Ez a szemnek a popcornja igazából, vagy hogy mondjak, mit mondjak.

354
00:41:56,030 --> 00:42:00,170
Tehát ez a felesleges, teljesen nem tudom, vagy meg csipsz, nem tudom, mit mondjak.

355
00:42:00,670 --> 00:42:11,990
Igen, tehát hogy egyrészt, hogy tudjuk felismerni, hogyha ezen a területen már nem átlagos felhasználók vagyunk, hanem függők vagyunk, és én tényleg megmerem azt kockáztatni, hogy ez nagyon sok keresztény embert is éri.

356
00:42:12,030 --> 00:42:12,130
Igen, így van, így van.

357
00:42:12,210 --> 00:42:21,950
Tehát, hogy ezt az emberek folyamatosan figyelnie kell önmagát is, meg őszinténne kell lennie önmagához, és azt nem gondolnám, hogy azt szerintem nem szól az ember szívemben.

358
00:42:22,010 --> 00:42:36,170
Én saját magam el tudom mondani, amikor túl sokat néztem, vagy túl sokat kommunikáltam, vagy túl sokat foglalkoztam virtuálisan, közösségi oldalakkal, akkor egyszerűen éreztem a szívembe, hogy szól hozzám, azt szerintem, hogy ezt most már hagyjam abba.

359
00:42:36,910 --> 00:42:38,370
De az a jó, hogy te még meghallottad.

360
00:42:38,650 --> 00:42:40,050
Hát illik, vagy nem tudom.

361
00:42:40,050 --> 00:42:41,790
Igen, csak hogyha nagyon elhomályosítja az infót.

362
00:42:41,790 --> 00:42:43,790
Az ember ne csavarja le a hangját.

363
00:42:45,010 --> 00:42:46,790
Lenémítja, igen, a lelkismeretének.

364
00:42:47,310 --> 00:42:49,270
Lecsendesítém és elnémítám a lelkemet.

365
00:42:49,450 --> 00:42:51,070
Én szerintem ez nagyon jó ide vágó.

366
00:42:51,190 --> 00:42:51,890
Igen, igen.

367
00:42:51,890 --> 00:42:53,950
Mint az elválasztott gyermek az anyjánál.

368
00:42:54,010 --> 00:42:55,430
Ez teljesen ide vág, igen.

369
00:42:56,630 --> 00:42:59,710
Tehát, hogy akkor időnként csekkoljuk magunkat, nem?

370
00:42:59,870 --> 00:43:04,590
És tartsunk önvizsgálatot, hogy mennyi időt veszel az életünkből.

371
00:43:05,010 --> 00:43:20,670
És többeket, én magam is szoktam ezt gyakorolni, és többeket hallottam már, hogy amikor az ember érzi, hogy ez most már sok, akkor letörli magát, vagy azt mondja, hogy most két hétig, vagy egy hónapig, vagy valameddig, akkor föl sem megyek, nem érdekel.

372
00:43:20,790 --> 00:43:27,570
Mert az az érzés, hogy kimaradok valamiből, és hogy részt akarok venni ebbe a pörgésbe, ebbe a folyamatban.

373
00:43:27,570 --> 00:43:39,570
És tényleg a 10-20 éves generáció tényleg nagyon-nagyon aktív, és én magam speciál, többek közt ezért is vagyok, főleg az Instagramon.

374
00:43:40,610 --> 00:43:44,810
Igen, van akivel már csak Instagramon keresztül kommunikálok, vagy messengeren keresztül.

375
00:43:44,850 --> 00:43:45,530
Smiley-kkal.

376
00:43:45,730 --> 00:43:47,410
Igen, hieroglifákkal, igen.

377
00:43:48,230 --> 00:43:53,070
Mert az ember már lusta bepötyögni valamit, és akkor nyom két kifejező smiley-t.

378
00:43:53,110 --> 00:44:06,870
Ez is sajnos szomorú, mert a közlési képességeinket nagyon butítja lefelé, de az tény, hogy a böjtnek ez is része, hogyha nem Instagramozik az ember például, vagy nem Facebookozik.

379
00:44:07,110 --> 00:44:15,550
Szerinted ez elmehet ugyanolyan őrült, és durva irányba, mint hogy valaki kábítószer, akkortografiafizit.

380
00:44:15,550 --> 00:44:24,910
Igen, nem én vagyok a jó szakember erre, de azt olvasom, és nagyon sok ilyen cik megjelent már, hogy ez gyakorlatilag mint a kábítószer függőség olyan.

381
00:44:24,910 --> 00:44:39,450
És nem önmaga, gondolom azért, de, bocsánat, korrigálom magam, tehát, hogy maga már úgy van kialakítva az Instagram felülete is, a Facebook is, ezen nagyon sok komoly szakember dolgozik, hogy ráncsa be minél jobban az ember.

382
00:44:39,630 --> 00:44:45,910
Tehát minden a színek, az egésznek minden ezért van.

383
00:44:45,930 --> 00:44:49,590
Én egyébként partnerek egy vendég egyszer, aki kicsit pszichológiai dolgokba közelítette meg őt.

384
00:44:49,730 --> 00:45:00,470
Mondja, hogy amikor a Facebookon ott megjelenik a földgömb mellett az a piros elejbe foglalt értesítés, az az agynak a jutalmazó központjait elkezdi stimulálni.

385
00:45:00,610 --> 00:45:04,730
Igen, gyakorlatilag ugyanúgy működik, mint a kábítószer.

386
00:45:06,490 --> 00:45:10,490
tehát ez nagyon fontos, nagyon fontos, hogy az ember ezt urálja.

387
00:45:10,650 --> 00:45:16,410
Tehát valahogy az önurálom az, ami a legnagyobb üzenet nekünk, akik használjuk ezeket a felületeket.

388
00:45:17,170 --> 00:45:26,990
Illetve a másik, hogy például azoknak a fiataloknak, annak a generációnak, akik nagyon-nagyorában már kaptam be az Instagramra, egyszerűen muszáj kimozdulni.

389
00:45:27,070 --> 00:45:32,190
Tehát, hogy az élő kommunikáció, az a beszéd, a társas kapcsolatok, a baráti kapcsolatokban.

390
00:45:32,690 --> 00:45:41,570
Tehát az a legszomorúbb látvány, amikor ülnek emberek együtt, mondjuk egy kávézóban, és mind a kettő nyomkodja a telefonját, ahelyett, hogy beszélgetnének, vagy egy baráti társaság.

391
00:45:42,030 --> 00:45:59,110
Én azt mondom, hogy ez most már kikerülhetetlen része, de hogy be kell szorítani a pici kis helyére, oda, hova való, vagy pici, vagy nem kinek mennyire pici, de legyen egy helye, és ott nem szabad, hogy túlterjegyen onnan, mert akkor meg már pusztít meg, meg felesleges.

392
00:45:59,590 --> 00:46:03,210
Ugye te egy fűszeri lelkész, vagy te találkozol folyamatosan fiatalokkal.

393
00:46:03,550 --> 00:46:09,470
Hogy lehet, hogy ez az egész virtuális világ ez segíti?

394
00:46:09,690 --> 00:46:24,310
Mert én nem feltétlenül értek egyet azzal, hogy innen te zombikkel vannak az emberek, hanem adott esetben megtanulhatnának jól kommunikálni ennek köszönhetően, hiszen ha valaki írásban tud kommunikálni, akkor feltételezzük, hogy szóban is tud.

395
00:46:24,650 --> 00:46:25,490
Ez a tapasztalat?

396
00:46:25,510 --> 00:46:26,030
Nem mindig.

397
00:46:29,430 --> 00:46:32,810
Tehát, magyarán, hogy ezt használ-e, vagy van-e bármilyen használ?

398
00:46:33,410 --> 00:46:39,990
Hogy lehet, hogy a mai fiatalok rosszabból mert mindig ez a sztereotíp, hogy a mai fiatalok rosszabból kommunikálnak, ez tényleg így van.

399
00:46:41,050 --> 00:46:41,770
Szerintem igen.

400
00:46:42,790 --> 00:46:59,570
Legábbis a szobeli kommunikáció a személyek közti interpersonális kommunikáció szerintem romlott emiatt, mert egyszerűen hozzávannak szokva ehhez, hogy az ujjába nyomja, meg egy emotikont nyom be, és nem tudja magát olyan szépen kifejezni.

401
00:47:00,110 --> 00:47:06,210
De tisztelet a kivételnek, ez nem mindenkire jellemző, de magát a generációt érinti, az biztos.

402
00:47:06,330 --> 00:47:25,310
Ugyanakkor nem tudjuk azt mondani, hogy vonulj ki teljesen, mert valamilyen szinten ott élik meg a társas kapcsolataikat, és az látszik, hogy akár egy like, vagy egy like hiánya olyan érzelmi viharokat tud, vagy olyan hatással van rájuk, nyilvánabb miatt a személy miatt, aki fontos neki.

403
00:47:25,390 --> 00:47:30,070
Tehát az Instagram is a személyek miatt fontos, nem a kis cicák, meg a kávék miatt.

404
00:47:30,650 --> 00:47:40,350
Hobbá, habár már az embernek tényleg elege van abba, hogy a frizurák, a kávék, szívecskés, kapuccino hab, és a kis cica.

405
00:47:40,530 --> 00:47:45,610
És ez ennek a váltakozós, hogy egy-két érdekes poszt, vagy a ismerősünknek.

406
00:47:45,870 --> 00:47:54,610
Tudom képpen, amiért van értelme, meg értéke, hogy akit az ember ismer, vagy szeret, hogy fontos számára, akkor az ő úgymond, mintha képeslapot küldene neki.

407
00:47:54,710 --> 00:47:56,250
Ez ugye a modern képeslapküldés.

408
00:47:56,650 --> 00:47:58,510
De jó, de szép helyen volt, örülök neki.

409
00:47:58,830 --> 00:48:06,090
Igen, csak pont ez a kérdés, mert hogy én is szoktam a szüleimnek mondjuk elküldeni, hogy éppen itt vagyok.

410
00:48:06,090 --> 00:48:09,490
Meg a barátaimnak, ha valami vicceset látok, meg egyébként.

411
00:48:09,690 --> 00:48:11,910
Hát a vicces, igen, tehát van azért értelme.

412
00:48:11,930 --> 00:48:21,170
Igen, de hogy az Instagramnál, az Insta-sztorinál nem a közvetlen környezetet látja azt feltétlenül, hanem a hányan éppen követnek.

413
00:48:22,830 --> 00:48:31,270
És azt látom, ez tök érdekes dolog, hogy a Facebookra most már ugye nem posztolnak nagyon az én generációm sem.

414
00:48:31,730 --> 00:48:35,890
Szerintem elsősorban pont amiért, mert az idősek átlették el a Facebookot.

415
00:48:36,590 --> 00:48:38,090
De hogy még a

416
00:48:38,090 --> 00:48:40,330
legszolidabb és a legkultúráltabb

417
00:48:40,330 --> 00:48:42,050
ismerőseim is időnként

418
00:48:42,050 --> 00:48:44,050
a magánéletüknek annyira

419
00:48:44,050 --> 00:48:45,670
mély és rejtett dolgait

420
00:48:45,670 --> 00:48:47,790
posztolják ki az Instagramra,

421
00:48:48,370 --> 00:48:49,570
hol voltak, mit ettek,

422
00:48:49,790 --> 00:48:50,510
mit láttak,

423
00:48:50,970 --> 00:48:53,710
és most nem akarok úgy csinálni, mint hogyha

424
00:48:53,710 --> 00:48:55,810
én ezt soha nem tenném, bár mondom én eltelem

425
00:48:55,810 --> 00:48:57,550
olyan vicces életjeleneteket szoktam,

426
00:48:58,170 --> 00:48:59,370
de hogy

427
00:48:59,890 --> 00:49:01,730
mi készíteti arra az

428
00:49:01,730 --> 00:49:03,790
egyébként teljesen normális és szerintem

429
00:49:03,790 --> 00:49:05,570
egyáltalán nem exhibicionist embert,

430
00:49:05,690 --> 00:49:06,830
hogy ezt csinálja.

431
00:49:07,170 --> 00:49:19,130
Ez számomra is talán, de ebben mindenképp kellene egy fejlődés vagy egy önuralom, hogy ne a képek szolgálata, tehát ugye azt mondja az igő, hogy ne szolgáljatok képeket.

432
00:49:19,390 --> 00:49:36,990
Na most ez régen ugye ne hordozd a nem tudom minek a bálványát az asztalótnak vagy egyébnek, most pedig ne azért öltözködj fel, hogy kirakd az Instagramra, ne azért reggelizél ott, ahol, és ne azért azt egyed, és ne azért készítsd el úgy a tányérre, hogy azt kiposztold az Instagramra.

433
00:49:37,010 --> 00:49:38,150
Ne azért sminkely úgy.

434
00:49:38,610 --> 00:49:43,430
Ne azért öltöztess fel cukin a gyerekeidet, hogy majd azt kirakjad.

435
00:49:44,930 --> 00:49:48,450
Én láttam ilyet, hogy a gyerekeiket ilyen biodíszletként használták.

436
00:49:49,510 --> 00:49:53,270
Szerintem celebek is meg, de ez nagyon féleletes.

437
00:49:53,590 --> 00:49:54,750
Mi lesz abból a gyerekből?

438
00:49:55,670 --> 00:50:00,770
Hát ezt látja, hogy ez a szemnek szolgálunk.

439
00:50:00,770 --> 00:50:02,550
Hogy ne szolgáljunk képeket,

440
00:50:03,490 --> 00:50:04,930
nem mi rendeljük magunkat talán,

441
00:50:05,090 --> 00:50:06,690
hogy majd kirakom az Instagramra,

442
00:50:07,330 --> 00:50:09,090
hanem élem az életemet,

443
00:50:09,170 --> 00:50:11,650
ha látok valami vicceset, érdekeset,

444
00:50:11,810 --> 00:50:13,530
ami az ízlésemnek vagy a

445
00:50:13,530 --> 00:50:14,850
bumoromnak, bárminek megfelelő,

446
00:50:14,850 --> 00:50:17,450
úgy gondolom, hogy ezzel most szórakoztatom

447
00:50:17,450 --> 00:50:19,710
egy kicsit az ismerősi körömet,

448
00:50:20,110 --> 00:50:21,130
akkor oké,

449
00:50:21,670 --> 00:50:23,170
de hogy semmiképp ne engem

450
00:50:23,170 --> 00:50:25,270
az motiváljon, vagy ne az vezéreljen

451
00:50:25,270 --> 00:50:28,190
a mindennapjaimból, hogy ez majd látható lesz.

452
00:50:28,190 --> 00:50:34,090
Tehát nem a szemnek szolgálunk, mindenki embereknek akar tetszeni, hanem cselekedni az Isten akaratát szellemből.

453
00:50:34,510 --> 00:50:43,110
Az jutott még eszembe, hogy és te szülő is vagy, tehát viszonyára tudsz erre válaszolni, hogy ráadásul, ugye, mint te is mondtál, hogy azért leszek ott, tiszok ott, veszem ezt a ruhát, stb.

454
00:50:43,530 --> 00:50:51,330
Hát hogy ez mennyire hadd frusztrálóan azokra, akik akkor éppen nem nyaralnak, hát mindenkit frusztrálóan.

455
00:50:51,770 --> 00:51:11,130
És akkor egyébként meg tök mű ez a világ, mert nyilván azért Magyarországon van egyfajta életszínvonal, ami oké, hogy valamennyire különbözik, és akkor vannak olyanok, akiknek több tízezer követőik vannak, kétes pénzekből élik a luxus életüket, ugye azért láttunk ilyet Magyarországon is.

456
00:51:11,250 --> 00:51:18,350
Nagyon sokan meg vannak vásárolva, tehát amikor, de jó ez a Highlighter című, hát akkor az nyilván zsebben van.

457
00:51:19,430 --> 00:51:25,630
És tehát, hogy egy gyereknek a lelkére az hogyhat, hogy ő már megint nyaral itt van, ott van, ezt kap, ezt kap.

458
00:51:25,650 --> 00:51:33,250
Hát az irigységet, az irigységet, most nem a saját családomról beszélek, elsősorban, hanem erről a fiatal generációról, akiha meglátja.

459
00:51:33,250 --> 00:51:35,270
Az irigységet hozza kibőlük fel frusztrációt?

460
00:51:35,430 --> 00:51:39,550
Mind a kettőt, tehát ezt kinél, hogy néz ki a lelki a halkat.

461
00:51:40,310 --> 00:51:51,730
Vannak kinél semmit, tehát vannak normális, és erre szerintem a gyerekeinket rá is kell nevelni, hogy tök jó, hogy elment az illető Amerikába, tök jó, hogy elment Barcelonába, tök jó, hogy ezt tesszi, meg azt tisz, ha meg ilyen ruhája van.

462
00:51:52,450 --> 00:51:59,970
Örülünk neki, de nem, nem, semmiképp se az irigységre, semmiképp se a frusztrációra kell, hogy minket sarkaljon, hogyha ilyet látunk.

463
00:52:00,110 --> 00:52:03,530
A másikén az ugye a testkép, tehát, hogy vannak ezek a...

464
00:52:03,530 --> 00:52:08,610
Sőt, vannak olyan alkalmazások, amik még így le is torzítják az embert a tökéletesség.

465
00:52:08,910 --> 00:52:11,270
Állandóan, hogy sugárzik a bőre és el van...

466
00:52:11,270 --> 00:52:12,790
Én nem tudom, hova vettem rajtam, az sem segített.

467
00:52:13,910 --> 00:52:15,290
Majd azért mutasd meg.

468
00:52:15,850 --> 00:52:16,250
Nem, nem.

469
00:52:16,690 --> 00:52:18,770
Kirakjuk Facebookra ezt a poszthoz.

470
00:52:19,270 --> 00:52:22,010
Egy ilyen glamuros, glamuros filtert rámúzunk.

471
00:52:22,630 --> 00:52:25,810
De, hogy ez nem a valóság.

472
00:52:26,030 --> 00:52:30,570
Tehát azok, akik ott olyan jól néznek ki, azok az életben nem úgy néznek ki.

473
00:52:31,110 --> 00:52:36,870
De erről viszont szintén lehetett olvasni, hogy negatív komment miatt öngyilkos lett az ember.

474
00:52:37,250 --> 00:52:53,810
Tehát ilyen eszméletlen dolog, hogy hogyan tudja egy keresztény fiatal magában azt tudatosítani, hogy lehet, hogy már mindenki úgy mosolyog a szelfin, és lehet, hogy mindenki azt hordja, és nagyon tökéletes, és egyebek, de nem ez a valóság.

475
00:52:54,910 --> 00:52:59,530
Tehát ez csak akkor, hogyha tudatosítania kell, hogy ez egy művilág.

476
00:52:59,550 --> 00:53:01,550
De tud egy fiatal szerinted tudatosítani?

477
00:53:02,310 --> 00:53:11,470
Hát, hogyha él a hétköznapokban is, akkor azért előbb-utóbb tudatosítja, hogy ül a metrón, meg ahogy bandukol, mit tudom én, Kőbánya-Kispest, vagy bármire.

478
00:53:11,490 --> 00:53:15,570
Én látok ilyen kinézetű embereket Kőbánya-Kispesten, meg a metrón is.

479
00:53:15,990 --> 00:53:20,410
Akik úgy néznek ki a valóságban, mint azok a szelfint.

480
00:53:21,070 --> 00:53:22,050
Teljesen megdöbbentő.

481
00:53:22,090 --> 00:53:29,910
Szerintem ők a leg szenvedőibb ezeknek, mert ők azt gondolják, hogy így néznek ki jól, meg így kell mindig kimézni.

482
00:53:30,890 --> 00:53:40,890
És nekem van két hugom mesélik, hogy ilyen modelsminkben járnak iskolába lányok, akik ezzel órákat foglalkoznak naponta.

483
00:53:41,150 --> 00:53:43,930
Igen, ez borzalmasan fárasztó egyébként.

484
00:53:44,130 --> 00:53:46,170
Előbb-utóbb kiégeti az embert.

485
00:53:46,610 --> 00:53:51,430
Nagyon oda kell figyelni, mert a kiégés, ezt a tempót nem lehet bírni.

486
00:53:51,650 --> 00:53:53,170
Idegileg, lelkileg.

487
00:53:53,750 --> 00:54:01,310
Ezt a felgyorsult, iszonyatosan impulszív, nagyon nagy hatást, az ember lelkére nagyon nagy hatást gyakorol.

488
00:54:01,310 --> 00:54:04,350
Ebben már ki lehet fáradni, meg ki lehet égni hamar.

489
00:54:06,530 --> 00:54:13,610
Nemcsak az influencereknek, tehát hogy átlagos használóknak ezért nagyon jó beiktatni szüneteket.

490
00:54:13,710 --> 00:54:18,030
Vagy azt mondom, hogy most nem érdekel akárki, akármit posztol, kimaradok bele, és akkor mi van?

491
00:54:19,010 --> 00:54:20,050
Akkor szünet.

492
00:54:21,190 --> 00:54:23,090
Hamer influencerek, így kell mondani?

493
00:54:23,810 --> 00:54:24,330
Influencerek.

494
00:54:26,110 --> 00:54:26,630
Influencer.

495
00:54:27,350 --> 00:54:29,190
Influencer, én sosem tudom kimondani.

496
00:54:29,190 --> 00:54:32,810
Szerinted van olyan, hogy keresztény influencer?

497
00:54:33,870 --> 00:54:38,510
Hát az ember próbálkozik, biztos vannak többen, akik próbálkoznak.

498
00:54:40,190 --> 00:54:50,570
Én arra mindenképp arra búzítanék mindenkit, aki ilyenben gondolkodik, hogy inkább minőség, mint mennyiség.

499
00:54:50,690 --> 00:54:55,930
Hogy akkor legyen egy értékrend alapú ez a hatást gyakorlás.

500
00:54:56,010 --> 00:55:01,930
Ugye az influencer az azt jelenti, hogy aki hatást gyakorol, nagy befolyást gyakorló figurák.

501
00:55:02,530 --> 00:55:06,870
Tehát, hogy valós tartalom legyen, valós értékrend legyen, ne egy öncélú dolog legyen.

502
00:55:06,990 --> 00:55:14,390
Amit Jézus is mondott, hogy ha magam dicsőségét keresném, tehát én nem a magam dicsőségét keresem, hanem azért aki engem küldött.

503
00:55:15,350 --> 00:55:21,070
Hogy ezt, hogy lehet a social mediában ezt megtalálni, hogy ez hogy működjön.

504
00:55:21,350 --> 00:55:24,870
Tehát nem arról van szó, hogy keresztény vagyok, de ugyanúgy posztolok, mint bárki világi.

505
00:55:24,870 --> 00:55:29,910
Pont ezt akartam kérdezni, hogy egy keresztény influencer, megint nem jól mondtam, de nem baj, majd meg tudjuk.

506
00:55:31,090 --> 00:55:31,910
Harapd el!

507
00:55:33,110 --> 00:55:33,590
Köszönöm!

508
00:55:34,370 --> 00:55:46,270
Az attól jó keresztény tartalmat vagy keresztény életvitelt vállalta népszerűsít, vagy amúgy ugyanúgy posztolja a...

509
00:55:46,270 --> 00:55:48,950
nem akarok semmit mondani, nem, hogy bárkit megbárcsak.

510
00:55:49,090 --> 00:55:50,150
Mondjuk olyat mondok, ami bizony.

511
00:55:50,810 --> 00:55:52,050
Borzápolási tippeket.

512
00:55:52,050 --> 00:55:53,070
Ilyet találhatnék.

513
00:55:53,430 --> 00:55:55,890
Lehet, hogy ezzel nagyon be lehetne fotni.

514
00:55:56,970 --> 00:56:03,970
Tehát, hogy szerinted mi a szerencsés ilyenkor vállaltam kereszténynek?

515
00:56:04,170 --> 00:56:08,130
Magyar példákat még nem látok, megmondom őszintén, olyan igazán jókat.

516
00:56:08,670 --> 00:56:12,110
Keresgélés, tapogatózást, igen, próbálkozásokat.

517
00:56:13,830 --> 00:56:24,330
Amerikában van egy-két, nem is egy-két, elég sok, aki mondjuk akár a házasságot népszerűsíti, gyerekvállalást, betekintést ad a magánéletébe.

518
00:56:24,410 --> 00:56:33,570
Mondjuk ezt felvállalni azért azért ez egy komoly döntés, hogy akarom, hogy a gyerekemet bámulja a félvilág, meg kommenteljenek róla, meg gondolkodjanak, beszéljenek róla.

519
00:56:34,270 --> 00:56:40,610
Mert ha az ember szelemi, az tudja, hogy minél nagyobb nyilvánosság, az annál nagyobb hatás, visszahatás is.

520
00:56:40,850 --> 00:56:43,590
Nem csak ő gyakorol hatást, influencer, nem csak ő hat.

521
00:56:43,590 --> 00:56:45,090
Nézd ott, hogy áll a haja.

522
00:56:45,370 --> 00:56:47,910
Az a gyerek nem is őszintén mosolyog.

523
00:56:48,570 --> 00:56:50,690
De még a legcukibbakat is.

524
00:56:51,070 --> 00:57:00,410
Vannak olyan beteglelkő emberek, akik a legkedvesebb, a legaranyosabb, a legpozitívabb tartalmakat is kritizálják, és egyszerűen az effekt römlik be.

525
00:57:00,410 --> 00:57:01,150
Biztos hazugság ez egész.

526
00:57:01,630 --> 00:57:04,530
És ez nem létezik, hogy nincs hatással az emberre.

527
00:57:04,630 --> 00:57:11,950
Tehát az influencerek erős, erős lelkű, erős figurák, akik bírják a visszahatást is.

528
00:57:12,870 --> 00:57:17,870
Mert aki nem bírja, az nem fog jönni ilyenbe, mert ki fog készülni, ki fog borulni váratlan pillanatokban.

529
00:57:17,870 --> 00:57:19,750
Igen, csak egy kicsit olyan ez, mint a sztárság.

530
00:57:20,010 --> 00:57:26,830
Szerintem nagyjából hasonló, hogy azért a világi közegben a sztárságot sem sok keresztényi lelke bírta el.

531
00:57:27,230 --> 00:57:27,950
Nem, nem, nem.

532
00:57:28,210 --> 00:57:34,590
Tehát nagyon-nagyon könnyű eliszamodni, vagy érted mire gondolok?

533
00:57:34,890 --> 00:57:36,110
Akár el is bukni.

534
00:57:36,790 --> 00:57:42,110
De mégis látok olyat, például amerikai házaspárok, hogy betekintést adnak a magánéletükbe.

535
00:57:42,190 --> 00:57:55,490
Cuki a kislány, Cuki a kutya, szeretik egymást, járnak gyülekezetbe, olvassák a Bibliát, és akkor ezekről adnak ilyen kis magocskákat, hullatnak, és betekintést adunk.

536
00:57:55,570 --> 00:57:58,470
Most megyünk, we go to church, megyünk a gyülekezetbe.

537
00:57:58,610 --> 00:58:00,490
Akkor megtanítja a gyerekének azt az ígét.

538
00:58:00,590 --> 00:58:07,150
Cuki a gyerek mondja az ígét, most ezt csináljuk, most sütünk, most ezt csináljuk, azt csináljuk.

539
00:58:07,230 --> 00:58:08,790
Tehát, hogy vannak jó példák,

540
00:58:09,690 --> 00:58:11,150
de ugye az ember óvatosan nézi,

541
00:58:11,190 --> 00:58:13,210
hogy mi lesz ebből, és kicsit

542
00:58:13,210 --> 00:58:14,470
valahol, valahol

543
00:58:14,470 --> 00:58:16,690
a hátul a kis agyában azon izgul, hogy

544
00:58:17,210 --> 00:58:18,950
remélem megmaradtok ilyen jó állapotban,

545
00:58:19,050 --> 00:58:20,910
remélem, hogy nem fogtok elválni, remélem, hogy

546
00:58:20,910 --> 00:58:23,270
továbbra is jó bizonságok lesznek,

547
00:58:23,570 --> 00:58:25,090
mert hogyha egy csomó ember megismeri

548
00:58:25,090 --> 00:58:26,790
őket, megszereti őket, és netán jön

549
00:58:26,790 --> 00:58:28,830
valami bukta, annak meg

550
00:58:28,830 --> 00:58:30,890
sokkal rosszabb hatása van, mint

551
00:58:30,890 --> 00:58:32,550
az előtte felépített

552
00:58:33,150 --> 00:58:35,250
pozitív hatásnak, jó bizonságnak.

553
00:58:35,510 --> 00:58:35,750
Igen.

554
00:58:36,470 --> 00:58:45,670
Amiről, amit szerintem érdemes így a műsor vége felé közeledve beszélgetni, az pedig a különböző üzenetváltás, csetelés, ez is egy nagy téma, de szerintem szervesen...

555
00:58:45,670 --> 00:58:50,350
Hát azt a műsor elején kellett volna, mert akkor ez egy egész műsortéma, de nagyon jó kérdés.

556
00:58:50,790 --> 00:59:03,350
Hozzátartozik ehhez, tehát hogy ugye két véglet van az egyik, hogy teljesen kivonul valaki, és szerintem ez a nehezebben kivitelezhető, hiszen ma már munkahelyi levelezőhározatok egyetek.

557
00:59:04,010 --> 00:59:14,510
A másik viszont, amikor 0-24-ben az életünk legutolsó útjányi rezdülését is átadjuk adott esetben szemünkre tök idegeneknek.

558
00:59:14,550 --> 00:59:14,790
Igen.

559
00:59:15,450 --> 00:59:30,770
Vagy olyan embereknek, akiért csetelés következtében azt gondol, hogy közel áll hozzád, vagy nem hozzád, vagy ahhoz, akivel csetel, de közben ez egy szintén az asymmetrikus világ, nagyon-nagyon nagyot lehet csalódni például.

560
00:59:31,270 --> 00:59:41,630
Ez olyan, mint amikor valaki folyamatosan küldött egy amerikai sztárnak leveleket a kommunizmusban, és akkor egyszer véletlenül találkozott vele, és köszöntötte, hogy hát én vagyok, azt tudod, és megnézett.

561
00:59:41,730 --> 00:59:43,070
Fogalma nem volt, hogy ki ez.

562
00:59:44,530 --> 00:59:53,950
Nyilván itt azért van interakció, tehát kap választ, visszaválaszt, de mégis egy csúszós terület ilyen szempontból a kapcsolatrendszerben.

563
00:59:53,970 --> 00:59:56,970
Viszont azt látom, hogy írásban nagyon bátrak az emberek.

564
00:59:57,770 --> 01:00:04,310
Amit szóban nem mernének, és nem reális viszonyok jönnek létre emberek között.

565
01:00:04,950 --> 01:00:07,330
Egyből létre jön egy szoros lelki függőség.

566
01:00:07,570 --> 01:00:13,450
Egy pár hét csetelés után azt nekem senki nem mondja, hogy nem kötődik már ahhoz az emberhez.

567
01:00:13,970 --> 01:00:21,070
De hogyha mi van akkor, hogyha az az ember nem csak vele csetel, hanem még másik öttel tízzel, ugyanígy, de ő azt hiszi, hogy ő az egyetlen.

568
01:00:21,430 --> 01:00:24,730
Na ezekből szoktak lenni a hatalmas nagy csalódások, meg kiborulások.

569
01:00:25,450 --> 01:00:37,030
Ezeket jó úgy megelőzni, hogy arányban van a személyes kommunikáció, meg a csetelés, illetve annyi időt elvesz, annyira sok mindentől szerintem a sok csetelés.

570
01:00:37,510 --> 01:00:38,430
Meg fárasztó.

571
01:00:38,630 --> 01:00:39,190
Fárasztó.

572
01:00:39,290 --> 01:00:53,130
Bár megjegyzem, hogy például én használom a Messengert, meg a Vibert, mert hogy amikor mondjuk, hú ezt most ne hallgassátok, hallgatok, de amikor mondjuk adás közben kell gyorsan valakinek írni, akkor kulisztatitka.

573
01:00:53,610 --> 01:00:56,710
Így jobban meg lehet volna, mintha adás közben telefonálnék.

574
01:00:57,170 --> 01:00:57,410
Hát nyilván.

575
01:00:58,470 --> 01:01:02,630
Viszont az is tény, hogy iszonyatosan személytelen névelek.

576
01:01:02,650 --> 01:01:09,490
Mondok egy például, az elején, amikor ismerkedtünk, akkor ilyen tök technikai dolgokról elkezdtünk csetelni.

577
01:01:12,830 --> 01:01:16,590
De az nem ilyen érzelmi dolgokkal kapcsolatos volt.

578
01:01:17,070 --> 01:01:31,730
És aztán volt egy bizonyos pont, amikor elkezdtünk telefonon beszélni, és pont azt beszéltük utólag, hogy ha ugyanezt az kört Messengeren keresztül írásban futjuk le, akkor biztos, hogy soha az életben nem leszünk egymásnak szimpatikusak.

579
01:01:32,410 --> 01:01:33,050
Na hát, az érdekes.

580
01:01:33,090 --> 01:01:36,930
És akkor nyilván utána meg lett ilyen találkozás, de hogy kellett ezt hozzá.

581
01:01:36,990 --> 01:01:42,650
Érdekes, hogy nektek pont a Messenger hozta volna létre azt, hogy nem lesztek szimpatikusak egymásnak.

582
01:01:42,670 --> 01:01:49,130
Van, akinek pont az hoz elétre, hogy iszonyú szimpatikus lesz, ad abszurdum, egymásba zúg, vagy az egyikbe lezúg a másikba, mondjuk.

583
01:01:49,150 --> 01:01:50,250
De Messengeren keresztül?

584
01:01:50,990 --> 01:01:55,210
Hát, nyilván rátesz sok lapáttal.

585
01:01:55,210 --> 01:01:58,450
Tehát az ember személyiségét nem lehet megismerni, nem csak a smiley-t?

586
01:01:58,730 --> 01:02:05,550
Hát ez az, hogy nem az egész személyiségét lehet megismerni, hanem egy bizonyos szeletét a személyiségének.

587
01:02:05,650 --> 01:02:09,790
De nem láttad, nem néztél a személybe, nem láttad, hogy milyen a mimikája közben.

588
01:02:09,810 --> 01:02:10,650
Hogyan reagál?

589
01:02:10,650 --> 01:02:11,610
Hogy reagál?

590
01:02:12,910 --> 01:02:21,490
Sok minden benne van a személyes kommunikációban elengedhetetlen, és ha valaki sokat cset el, akkor lesz egy hamis kép arról az emberről.

591
01:02:21,550 --> 01:02:22,030
Sajnos.

592
01:02:22,270 --> 01:02:24,290
És ebben ugye van már buktató.

593
01:02:25,370 --> 01:02:31,390
Tehát mondjuk, mert azért biztos sokan hallgatnak minket, akik testválasztás előtt állnak, meg ilyen szituációkban vannak.

594
01:02:31,770 --> 01:02:32,650
Mi a javasolt?

595
01:02:33,230 --> 01:02:37,650
Szerintem az nem ördögtől való dolog, ha valaki így veszi fel a kapcsolatot valakivel.

596
01:02:38,170 --> 01:02:39,810
Én nem mondom, hogy ez gáz.

597
01:02:40,030 --> 01:02:56,650
Én azt mondom, hogy ennek az aránya, tehát hogyha nincs személyes találkozás, vagy nagyon kevés, de nagyon sokat csetelnek, akkor ez egy óriási nagy téveigésbe, vagy egy nagy hamis képet hoz létre a másik személyét illetően.

598
01:02:57,150 --> 01:03:02,210
És akkor utána lehet, hogy találkoznak, és hát nyugd megnyelősebb.

599
01:03:02,530 --> 01:03:13,330
De én olyat is tudok, aki már kiválasztották egymást, hogy ők ismerkednek egymással, de úgy döntöttek, hogy nem fognak sokat csetelni, mert egyszerűen nem jó irányba vitt el a kapcsolatot.

600
01:03:13,850 --> 01:03:21,290
Inkább akkor találkoznak személyesen, vagy telefonálnak, de még mindig életszerűbb, és még mindig reálisabb, mint ha cseteltek volna.

601
01:03:22,750 --> 01:03:24,730
És más az, hogy technikai dolgot megbeszélsz.

602
01:03:24,750 --> 01:03:29,450
Hogyne, nem is erről van szó, tehát hozd ide, ott találkozunk, mi van akkor, ha.

603
01:03:29,470 --> 01:03:31,490
Mint az, hogy hogy vagy, mit érzel éppen.

604
01:03:31,630 --> 01:03:44,090
Igen, meg a cukigéfek, meg a nem tudom én, tehát, hogy jó, ez is része, tehát én is csetelek sok mindenkivel, mert sok mindenkivel sok dolgot sokkal egyszerűbb úgy megbeszélni, meg nem is tudunk találkozni, tehát nyilván hasznos.

605
01:03:44,950 --> 01:03:53,250
De hogy ez a személyes az ismerkedés, vagy a kapcsolatfelvétel után nem annyira jó a cset, tehát nem szerencsés.

606
01:03:54,830 --> 01:04:01,770
Egyébként ez olyan érdekes, hogy így kiöli az érzelmeket gyakorlatilag az emberekből, nem?

607
01:04:01,830 --> 01:04:07,630
Tehát, hogy ilyen kicsit géppivé válik az egész kommunikáció, ilyen robotizált dolog ez.

608
01:04:09,190 --> 01:04:15,430
Leszűkíti, szegényesebb lesz sokkal, mert leírhatsz egy mondatot, egy vicceset, elküldhetsz egy vicces giffet.

609
01:04:15,550 --> 01:04:18,910
Még a giffek egész jó kis műfajóhoz képen.

610
01:04:19,070 --> 01:04:20,070
Jó giffek vannak.

611
01:04:20,490 --> 01:04:23,170
És őket lehet rajtuk nevetni, meg kifejezőek.

612
01:04:23,390 --> 01:04:35,530
Ugyanakkor mégiscsak leszűkíti azt a rendkívül gazdag érzelmi reakciókvilágát, az arcon hogy fut át egy gondolat, egy ötlet, egy kedves mosoly, vagy látszik, hogy ez nem tetszik neki.

613
01:04:35,650 --> 01:04:47,770
Tehát, hogy ezt olyan szinten lebutítja, még akkor is, hogyha 1500 félek giffet, vagy smileyt használ az ember, elviszi egy áll világba, hogy ez nem tesz jót annak a kapcsolatnak.

614
01:04:47,770 --> 01:04:51,830
Vássuk meg, hogy sokszor pontosan a smileyk azok meg félreértést okoznak.

615
01:04:52,170 --> 01:04:53,750
Külön téma.

616
01:04:54,510 --> 01:04:56,790
A mosolygó fej, a könnyes szemű smiley, és a szüvecskés szemű smiley.

617
01:04:56,930 --> 01:04:58,610
Az a legdurvább.

618
01:05:00,070 --> 01:05:02,890
Biztos, hogy szerelmes belém, közben meg dehogy is.

619
01:05:03,090 --> 01:05:06,670
Ki hogy értelmez egy smileyt abban, és ki mit gondol bele.

620
01:05:07,090 --> 01:05:09,130
Egy smileyben mit lehet bele gondolni.

621
01:05:09,130 --> 01:05:16,690
Éppen a sok mosolygó smileyt írok, minden mondatom végére, de nyilván nem vagyok mindenkibe szerelmes.

622
01:05:17,970 --> 01:05:19,710
Nevetsz mindig miközben, azt leírod.

623
01:05:19,790 --> 01:05:22,590
Tehát az a sírva nevetős smiley, közben az ember ilyen merev arcban.

624
01:05:23,690 --> 01:05:26,230
Tehát azért huncut, és csalókkal, és nem igaz.

625
01:05:27,770 --> 01:05:34,410
Érdekesek ezek a smileyk, pont én is, ahogy így nézegettem, hogy jó érzés, amikor az ember olyan smileyt kap.

626
01:05:36,450 --> 01:05:38,770
Hozzájárul nyilván a hangulatához, de nem reális.

627
01:05:38,770 --> 01:05:57,050
De nem úgy, ha nem, hogy mondjuk írsz valami vicceset, és a másik visszaküld három mosolygós szemű smileyt, vagy nem, tehát sírós, könnyes szemű, könnyes szemű smileyt, akkor az megint ez a jutalmazó központra, hogy de jó, és viccesnek talál, és egyébként, hát van mit tanulni.

628
01:05:57,070 --> 01:06:08,670
Tehát tulajdonképpen az emberi kapcsolatokról van szó, mert azad úgy mond értelmet az egésznek, hogy kapcsolod vagy egy másik emberrel, mert egy géppel kéne ugyanezt megcsinálnod, ha bár biztos, hogy ez is el fog jönni már, vagy el is jött.

629
01:06:09,230 --> 01:06:11,570
Az már nem akkora flow.

630
01:06:11,950 --> 01:06:18,730
Az egyik kolléganunk Gyurcsány Ferenccel Csetel, aki egy robot, de rendesen értelmes válaszokat ír.

631
01:06:18,830 --> 01:06:18,830
Értem.

632
01:06:19,270 --> 01:06:19,690
Na hát.

633
01:06:19,750 --> 01:06:23,290
És rendszeresen ír Gyurcsány Ferenc robot a kolléganunknek.

634
01:06:24,330 --> 01:06:25,430
Milyen megtisztelő.

635
01:06:26,010 --> 01:06:38,690
De tényleg a lényeg az, hogy egy emberi kapcsolat van mögötte, vagy emberekkel kapcsolatos, személyek közötti kommunikációról van szó, még akkor is, ha egy Instagramon megnézett, hogy a barátnőd mit rakott ki, vagy az ismerősőd mit lájkolt.

636
01:06:39,430 --> 01:06:42,110
Meg, hogy mit lájkolunk, ez is megint egy nagy téma.

637
01:06:43,490 --> 01:06:46,170
Szerintem erről még fontos beszélni, maradt még öt percünk.

638
01:06:48,310 --> 01:06:53,890
És ezt én az elején akartam feltenni, csak hogy mindent az elején akartam feltenni, így músítottam.

639
01:06:55,270 --> 01:06:56,670
Mert még a bevezetőnél tartunk.

640
01:06:56,670 --> 01:06:58,610
Igen, mert rövid bevezetőt érjük el.

641
01:06:59,550 --> 01:07:03,590
Hogy az, amit lájkolunk, azzal mi azonosulunk, ugye?

642
01:07:03,710 --> 01:07:07,450
Hát valamilyen szinten igen, tehát nagyon nem mindegy, hogy az ember mit lájkol.

643
01:07:08,170 --> 01:07:13,670
Tehát, hogy egyszerűen ott olyan, mintha aláírnál, vagy ott letenné a névjegyét mellette.

644
01:07:14,370 --> 01:07:19,030
És mi az, amit az ember úgy nagy nyilvánosság előtt is vállal, hogy igen, én ezt lájkoltam, igen.

645
01:07:19,210 --> 01:07:28,650
Ha itt kiállítanának akár a gyülekezetelés, azt mondanak, hogy ez az ember, ezt lájkolt, akkor nem az lenne, hogy elrohannék szégyenembe, hogy te jó ég, ezt hú, tetszik ki.

646
01:07:29,290 --> 01:07:33,510
Hanem, igen, nekem tetszik ez a, tudom én, micsoda, vagy szép kép.

647
01:07:34,210 --> 01:07:40,050
És szerinted mennyire álomkebben jól én csak aludanulnak, hogy az Instagramot néz, ott látjuk, hogy ki mit lájkol.

648
01:07:40,330 --> 01:07:41,990
És én azért időnként megdöbbenek.

649
01:07:42,690 --> 01:07:47,890
Tehát, hogy olyan celebeket lájkolnak, és akkor most még a kultúrája több dolgokkal beszél.

650
01:07:49,170 --> 01:07:52,690
Akár maga az a celeb, hogy milyen figura, és hogy jót akár követni.

651
01:07:52,990 --> 01:07:55,590
Ugye Jézus úgy hívta el a tanítványit, hogy kövess engem.

652
01:07:55,590 --> 01:07:57,170
Csak ők hátrahajták a hálót.

653
01:07:57,930 --> 01:07:59,370
Hátrahajták a hálót, így van.

654
01:07:59,690 --> 01:08:00,810
És úgy követték őt.

655
01:08:01,170 --> 01:08:04,230
Tehát ez a follow me, ez már elhangzott 2000 évvel ezelőtt.

656
01:08:04,750 --> 01:08:07,830
Még mielőtt bárki azt gondolja, hogy feltalálta a spanyol viaszt.

657
01:08:08,150 --> 01:08:10,270
Jézus volt az, aki először mondta, hogy follow me.

658
01:08:10,910 --> 01:08:12,190
És ez ma is érvényes.

659
01:08:12,330 --> 01:08:17,490
Tehát, hogy ha mi Jézus követjük, akkor ez a követés, ez kizárt sok más követést.

660
01:08:18,250 --> 01:08:18,510
Igen.

661
01:08:19,250 --> 01:08:26,390
Azt kell, hogy mondjam, hogy akármilyen embereket, tehát, hogy madarattolláról embert barátjáról, ma már ezt át lehetne írni.

662
01:08:26,510 --> 01:08:30,470
Úgyhogy madarattolláról embert arról, hogy miket követ, meg lájkol.

663
01:08:31,250 --> 01:08:37,950
Sajnos, ebben még nagyon-nagyon sokat kell fejlődni, mert én is nézek egy-két dolgot, hogy te ezt lájkoltad, na hát.

664
01:08:38,310 --> 01:08:41,370
Nem mintha ezen merengnék, meg ezt nézném naposztat, hogy ki mit.

665
01:08:41,430 --> 01:08:52,410
Nem csak ilyenkor felmerül bennem, hogy tényleg azért lájkolja, mert ez az ő úgy érzi, hogy ez a szervese része az én jének, vagy egyszerűen csak azt gondolnám.

666
01:08:52,550 --> 01:08:57,590
Nem, hogy felsen fogja, hogy azzal, hogy lájkol, azzal mondjuk azt mondja, hogy embert.

667
01:08:58,870 --> 01:08:59,470
Aláírtam.

668
01:08:59,470 --> 01:08:59,729
Igen.

669
01:09:02,450 --> 01:09:03,430
Jó kérdés.

670
01:09:03,529 --> 01:09:04,310
Érdemes időnként.

671
01:09:04,410 --> 01:09:09,390
Egyébként én például csináltam azt az Instagramnál, hogy átnéztem, hogy kiket követek.

672
01:09:09,490 --> 01:09:10,910
És meg is lepődtem.

673
01:09:11,229 --> 01:09:15,290
Időről-időre felül kell újra bírálni, vagy újra meg kell nézni.

674
01:09:15,990 --> 01:09:21,810
Én azokat követem, akiket vagy személyesen ismerek, tehát akivel szoktam beszélgetni, vagy köszönök neki, vagy ismerem.

675
01:09:22,290 --> 01:09:36,930
Így is elég sok, tehát néha, hogy 790 vagy nem tudom mennyi ember, vagy közte van még egy-két olyan, hogy mit hashtaget követ az ember, mondjuk, ami érdeklődés köré megfelel, hogy szép otthonok, vagy francia kertek, vagy akármit.

676
01:09:37,090 --> 01:09:39,930
Tehát ugye ez nyilván nem az ördögtől való része a dolognak.

677
01:09:41,250 --> 01:09:47,050
De nagyon nem mindegy, hogy kiket követünk, kiket nézünk, kiket figyelünk, mert hatással van ránk.

678
01:09:47,050 --> 01:09:52,069
Igen, hát kedves Orsi, nagyon szépen köszönjük, hogy mindezt elmondtad nekünk.

679
01:09:52,149 --> 01:09:52,149
Én is köszönöm.

680
01:09:52,370 --> 01:10:02,610
Szerintem rendkívül izgalmas volt, és hát arra buzdítjuk a hallgatókat, hogy ne megijedjenek, ha nem adott esetben, ha szükség van tisztításra, felülvizsgálatra, akkor ezt tegyék meg.

681
01:10:02,630 --> 01:10:12,570
Nagyon is, hogy most a peszta ki kell söpörni a kovásztost, úgyhogy ez a virtuális terünkre is vanatkozik, hogy söpörjünk ki mindent, ami kovászos, csak a kovásztalan maradjon.

682
01:10:12,570 --> 01:10:13,450
Így legyen.

683
01:10:13,670 --> 01:10:15,050
Köszönjük, hogy itt voltál velünk.